07 Şubat 2020 Cuma 07:59
İmar Kanunu Değişikliği 2020 Görüşmelerinde TBMM Genel Kurulu 4 Maddeyi Daha Kabul Etti! Rant Vergisi Geldi

TBMM Genel Kurulu tarafından yapılan görüşmelerin ardından Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin dört maddesi daha kabul edildi. 

KAÇAK YAPI TAPU KAYDINA İŞLENECEK! 

Mecliste yapılan görüşmede kabul edilen maddelere göre bundan sonra en geç 7 gün içerisinde ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak başladığının tespit edilmesi nedeni ile inşaatı durdurulan yapının imar mevzuatına aykırı olduğuna dair bilg tapu dairesine bildirilecek.

Gelen bu bilgi tapu kayıtlarının beyanlar hanesine kaydedilecek. Aykırılık giderilene kadar tapu beyanlar hanesine işlenen bu bilgi kaldırılmayacak. 

RANT VERGİSİ GELİYOR! DEĞER ARTIŞ PAYI ÖDENMEDEN YAPI RUHSATI DÜZENLENMEYECEK

Halk arasında rant vergisi olarak anılan değer artış payı içinde önemli düzenlemeler yapıldı. Yapılan düzenlemelere göre taşınmaz maliklerinin talebi ile gerçekleştirilen imar planı değişikliği sonrasında değerinde artış yaşanan arsanın artan değerinin tümü değer artış payı olarak tahsil edilecek. 

İmar planı değişikliği sonrasında taşınmaz için yaşanan değer artışının tespiti ise SPK tarafından belirlenen kriterlere göre belirlenecek. Buna göre en az 2 gayrimenkul değerleme kuruluşu (lisans sahibi olmaları şartı aranacak) plan değişikliği açıklama raporunda belirtilen mer-i plan koşullarındaki değer tespiti ile değişiklik sonrası değer tespiti yapılmak suretiyle belirlenen ortalama yeni değerden az olmamak üzere, idarece oluşturulan kıymet takdir komisyonu tarafından belirlenecek.

Belirlenen bu değer artış payı ya da halk arasındaki ismi ile rant vergisi en geç üzerine vergi tahakkuk eden taşınmazın ilk satış işleminde ya da ruhsat aşamasında taşınmazın malik ya da malikleri tarafından ödenecek. Değer artış payı her sene kıymet takdir komisyonu tarafından her takvim yılı için, bir önceki sene ilan edilen yeniden değerleme oranı nispetinde takvim yılı başı itibari ile zamlanarak uygulanacak. 

Değer artışı olan her taşınmaz için bu bilgi tapu kütüğü üzerine şerh edilerek kayıt altına alınacak. 

Emlak365.com 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mert 2020-02-14 17:54:39

Bu kanun geçmişe de etki edecekmi