31 Aralık 2018 Pazartesi 10:16 | Güncelleme: 01 Ekim 2020, 13:06
İMKON Uyardı "Çimentoya Yüzde 40 Zam Kabul Edilemez, İnşaat Sektörü İçin Yarın Çok Geç Olabilir!"

Tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi için en çok çalışan federasyonların başında yer alan İMKON hala çıkmayan tasfiye kararnamesi ve ardından gelen çimento fiyatlarına yüzde 40 zam hakkında yeni basın bülteni yayımladı. 

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İMKON konu hakkında bugün son derece sert bir açıklama yaptı ve çimento zammının geri alınmaması durumunda 4 fedarasyon ve alk 45 birlik ile 120 bin üyeden oluşan birliğin iş bırakma çağrısı yapacağını duyurdu. 

İnşaat Sektörü Hükümetin Üvey Evladı Mı?

Tahir Tellioğlu imzası ile yayımlanan yeni basın bülteni ile daralan Türkiye ekonomisine dikkat çekilerek bu süreçte hükümetin desteklerine daha fazla ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekildi. 

Başkan Tellioğlu yapmış olduğu açıklamasında “Yaklaşık 100 gündür devam eden ekonominin seyri ve Hükümetin aldığı kısa, orta ve uzun vadeli tedbirlerle birlikte yasal düzenlemeleri dikkatle izliyor, yakinen takip ediyoruz.

Birçok sektörle ilgili başta otomotiv, beyaz eşya ve mobilyada KDV ve ÖTV desteği gibi olumlu düzenlemeler yapılırken, inşaat sektörünün sorunlarına Hükümetimizin kulaklarını tıkatmasının sebebi anlaşılamamaktadır. Müteahhitlik sektörü olarak zor günler geçirdiğimiz bu dönemlerde devlet desteği olmadan; piyasa durgunluğu, yüksek konut kredi faizi ve aşırı fiyat artışlarına karşı bu süreci atlatmamız mümkün değildir.

Çimento Fiyatların Yüzde 40 Zam Kabul Edilemez! 

2018 yılında yüzde 38 oranında zamlanan çimento fiyatlarına yüzde 40 zammın kabul edilemez olduğunu belirten Tellioğlu "Mevcut ekonomik şartların doğurduğu ağır maliyetlerle mücadele eden sektöre bir darbede en önemli tedarikçi konumunda olan çimento sektöründen gelmiştir.

2018’in Ocak ayından itibaren % 37 zam yapan çimentocuların, aynı yılın sonunda 1 Ocak’ta uygulanmak üzere % 40’lık fiyat artışı yapacakları söylenmektedir. Birçok alanda indirim olduğu bugünlerde, bu fiyat artışlarının izahı mümkün değildir. Bu duruma Hükümetimiz izin vermemelidir.

Bu fiyat artışı uygulamaya konulursa konuyu rekabet kurumuna taşıyacağımızı, buradan da çözüm bulunamazsa zaten duran inşaat sektöründe üyelerimize tamamen iş bırakma çağrısı yapabiliriz" dedi. 

Fiyat Farkı Hakkı Eklenerek Tasfiye Kararnemesi Acilen Çıkarılmalıdır

Mecliste bekleyen tasfiye kararnamesine de değinen Tellioğlu "Birçok alandan sektöre vurulan bu darbeler sektörde birçok iflasları ve mağduriyetleri beraberinde getirecektir. SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ISRARLA, DEFATEN ACİLİYETİ OLMAYAN BAŞLANMAMIŞ İŞLERİN CEZASIZ BİR ŞEKİLDE TASFİYESİNİN YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEMESİNE RAĞMEN, kamu kuruluşları sanki bu sözleri hiç duymamış, Sayın Cumhurbaşkanımız da bunları sadece laf olsun diye söylemiş gibi meslektaşlarımızın birçok kurumda teminatları yakılmış ve ihale yasağı getirilmiştir. Bu hakkaniyete aykırıdır ve kabul edilebilir bir şey değildir, maalesef ekseriyette mevcut durum da budur.

Sektör olarak talebimiz, TBMM Plan bütçeden çok dar bir şekilde geçen kamu müteahhitlerine yönelik tasfiye kararnamesinin kapsamı nihai karar merci TBMM Genel kurulunda genişletilerek fiyat farkı ve teminatları yananların teminatlarının iadesi de eklenerek çıkartılmalıdır. Bu meyanda tüm Türkiye’de inşaat sektörünü kucaklayan kurumsal yapımızla sektörün ihtiyaç duyduğu çözüm önerilerini ve sektörde elzem hale gelen yasal düzenlemelere ait görüşlerimizi ilgili Bakanlıklarla paylaştık.

Ancak ne yazıktır ki; Türkiye’de yaşadığımız sorunlar ve bu sorunlara karşı yetkililerin aldığı tedbirlerin, günü kurtarmaya veya belli kesimleri korumaya yönelik olduğunu maalesef üzülerek müşaade ediyoruz. Anadolu’daki müteahhitlerimiz yüksek girdi maliyetleri ve finansman sorunlarına mülkiyetlerini ipotek verme adına çözüm ararlarken, bazı sermaye odaklarına müteahhitlik sınıfında değerlendirilerek sıfır maliyetli kaynak aktarılması ve onların talepleri doğrultusunda yasal düzenlemeler yapılması son derece üzücüdür.

Biz sektörün çatı kuruluşu olarak; yıllardır sektörün sağlıklı yapıya kavuşması gerekliliğini söylüyoruz. Ekonomik sistem her darboğaza girdiğinde başladığımız yere tekrar dönmek istemiyoruz. Sektörün mesleki yasayla güçlendirilerek, kendisini temsil etme ve ifade etme, sorunlarını çözme kapasitesine eriştirici niteliğe kavuşturulması, Türkiye ekonomisinde sarsılmaz bir sektör olmasını ve sektöre güven duyulmasını istiyoruz." diyerek son derece önemli açıklamalarda bulundu. 

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muzurr 2018-12-31 10:46:15

Yüzde 40 az yüzde 80 olmasi lazim dolar euro babası zenginlere çalışın bakalim nereye kadar böyle giderse

Avatar
Ilyas çağrı ince 2018-12-31 17:31:33

Mart ayina kadar.cikmazsa tasfiye kararnamesi malasef yalan olacak... imkon baskani olarak derhal kulliyeye mağduriyetimizi bildirmeniz gereklidir sayin Baskan

Avatar
cem 2019-01-01 22:41:10

tesekkurler i̇mkon

Avatar
emre 2019-01-02 10:46:47

bence beklemeden durduralım

Avatar
Tunç 2019-01-08 19:33:14

SAyın başkan ımız Tellioğlu öncelikle sizi kutlarım ben 30 yıldan fazladır kamu müteahhit liği yapmaktayım böyle bir kriz ve belirsizlik
Görmedim bazı illerin idare müdürleri sayın cumhurbaşkNımıxk.
Yayınladığı genelgeyi hiç dikkate almadan adeta bıyık altı dan
Gülerek müteahhit metin batması ve zarar etmesi için çaba bile sarf ediyorlar bunlara aynı zamanda devleti milleti ve bizleride batırıyorlar duyarlı yetkililerin bunu mutlaka cumhurhurbaşkanıza söylemesi lazım
Fiyat farkı ve süre uzatımı verilmese hepimiz batarız yarım kalan İşler iki yıl sonra iki katına ihanete çıkar devlet büyük zarar eder inşAllah
Meclis’te vekiller bu konutu revize ederler