İnşaat Sektörü Ciro Endeksi Kasım Ayında Yükseldi!

Yükselen konut kredisi faiz oranlarına rağmen inşaat sektöründe çarklar dönmeye devam ediyor. TÜİK Ciro Endeksleri, Kasım 2020 raporu verilerine göre ekonomide çarklar dönüşünü hızlandırırken inşaat sektörü de ekonomiye olan desteğini sürdürdü.

İnşaat Sektörü Ciro Endeksi Kasım Ayında Yükseldi!

Ekonominin en büyük lokomotiflerinden biri olarak gösterilen inşaat sektöründe çarklar yükselen kredi faiz oranlarına ve mevsim etkilerine rağmen dönüşünü büyük bir başarı ile döndürmeye devam etti. 

Açıklanan verilere göre 2020 yılında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeks yıllık yüzde 38,9 oranında artış gösterdi. Bu artışta en büyük payı yüzde 44,6 oranında artış gösteren ticaret ciro endeksi ve yüzde 46,2 oranında artış gösteren sanayi sektörü ciro endeksi üstlendi.

YÜKSELEN FAİZ ORANLARINA RAĞMEN İNŞAAT SEKTÖRÜ CİRO ENDEKSİ YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRDÜ! 

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükselişten en çok olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü Kasım ayında kredi faiz oranlarında yaşanan tüm yükselişe rağmen çıkışını sürdürdü. İnşaat şirketlerini ciro endeksi 2020 yılının Kasım ayında yüzde 16.6 oranında artış gösterdi. 

Yıllık oranda inşaat sektörünün ciro endeksi Kasım ayında yüzde 16,6 oranında artış gösterirken aylık bazda ise ne yazık ki bir önceki aya oranla yüzde 2,5 oranında düşüş gösterdi. 

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş nedeni ile konuta olan talep azalırken yaşanan bu talep düşüşü nedeni ile inşaat sektöründe 2021 yılında yeni konut üretimi ve dolayısı ile de ciro endeksinde düşüş yaşanması beklentisi oluşmuştu. 2020 yılında azalan konut stoku sayesinde 2021 yılına daha iyi bir başlangıç yapan inşaat sektörü yeni destek paketleri beklentisini koruyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)