İnşaat Sektörü Güven Endeksi 79.8 Seviyesine Geriledi!

Yükselen faiz oranları nedeni ile konut satış rakamları son derece sert bir şekilde düşüşe geçerken yaşanan kayıp inşaat sektöründe güven endeksinde de düşüş yaşanmasına neden oldu. TÜİK Ekonomik Güven Endeksi, Mart 2021 raporunun detayları haberimizde!

İnşaat Sektörü Güven Endeksi 79.8 Seviyesine Geriledi!
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Ekonomik Güven Endeksi, Mart 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre ekonomiye güven Mart ayında Şubat ayına oranla yüzde 3,3 oranında yükselirken 95,8 seviyesinden 98,9 değerine yükseldi.

Yaşanan yükselişte tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artıştan kaynaklanırken inşaat sektöründe ise düşüş devam etti.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 4 KAYIP YAŞADI! 

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre tüketici güven endeksi bir önceki aya göre Mart ayında yüzde 2,5 oranında artış gösterdi ve 86,7 değerini yükseldi. Reel kesim güven endeksi bir önceki aya oranla yüzde 1,4 oranında artış göstererek 110,2 değerini alırken, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 5,1 oranında artarak 105,5 değerini aldı. Perakende sektörü güven endeksi yüzde 0,2 oranında artarak 109,2 değerini alırken tek kayıp ise inşaat sektöründe yaşandı.

İnşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 4,0 oranında azalarak 79,8 değerine geriledi.Açıklanan endeks verilerine göre güven kaybı yaşayan tek sektör inşaat sektörü oldu. Koronavirüs salgınından en çok etkilenen perakende ticaret sektörü güven endeksi dahi yükseliş yaşarken inşaat sektörü güven endeksi ise kayıp yaşadı.

İnşaat sektöründe yaşanan kaybın ana nedeni yükselen konut kredisi faiz oranları olarak gösterildi. Kredi faizlerinde yaşanan yükselişlerden en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü düşen konut satış rakamlarından da olumsuz etkilendi. Bahar mevsiminde inşaat sektöründe hareketlilik yaşanması beklenirken piyasalar, faiz oranları ve döviz kurları da sektör tarafından yakından takip edilecek.
Yorumlar (0)