İnşaat Sektöründe Deprem! Ekonomik Güven Endeksi Aralık Ayında Çakıldı

TÜİK Ekonomik Güven Endeksi, Aralık 2020 raporu yayımlandı.

İnşaat Sektöründe Deprem! Ekonomik Güven Endeksi Aralık Ayında Çakıldı

TÜİK Ekonomik Güven Endeksi, Aralık 2020 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre yükselen faiz oranları ve düşen konut satış rakamları ile rekora uçan inşaat maliyetleri endeksi rakamlarının ardından inşaat sektörü büyük güven kaybı yaşadı.

Emlak365.com / İnşaat sektörü güven endeksi rakamında Aralık ayında büyük bir kayıp yaşadı. Ekonomik güven endeksi verisi Aralık ayında yüzde 3,5 oranında kayıp yaşayarak 89,5 seviyesinden 86,4 seviyesine geriledi. İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ ARALIK 2020 DÖNEMİNDE BÜYÜK KAYIP YAŞADI! Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre Aralık ayında ne yazık ki ekonomiye güven kaybı oluştu. Pandemi nedeni ile alınan yeni kısıtlama kararları ve artan vaka sayıları ile ekonomide güven kaybı yaşandı. TÜİK Aralık ayı ekonomik güven endeksi raporuna göre Kasım ayında 89,5 iken, Aralık ayında yüzde 3,5 oranında azalarak 86,4 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki yaşanan düşüşten meydana geldi. İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 7.2 oranında kayıp yaşadı. 

Ekonomik güven endeksi verileri içerisinde en büyük kaybı yüzde 9,2 oranında hizmet sektörü güven endeksi verilerinde yaşanırken parekende ticaret sektörü güven endeksi verilerinde yaşanan kayıp yüzde 7.8 oranına ulaşırken inşaat sektörü güven endeksi verilerinde yaşanan kayıp ise yüzde 7,2 oranına ulaştı. Perakende ticaret sektörü ve hizmet sektörü güven endeksi rakamlarında yaşanan düşüşün ana nedeni artan koronavirüs vaka sayıları ve alınan zorunlu kısıtlama kararları olarak gösterilirken inşaat sektörü güven endeksi verisinde ise yaşanan düşüşün nedeni ise yükselen kredi faiz oranları ve talepte yaşanan düşüş olarak gösterildi. 


Yorumlar (0)