İnşaat Sektöründe İstihdam Arttı, Çalışan Sayısı 1.7 Milyon Kişiyi Aştı!

Devlet bankaları tarafından Haziran ayında verilen ucuz kredi desteği ile inşaat sektörüne adeta can suyu vermişti.

İnşaat Sektöründe İstihdam Arttı, Çalışan Sayısı 1.7 Milyon Kişiyi Aştı!

Devlet bankaları tarafından Haziran ayında verilen ucuz kredi desteği ile inşaat sektörüne adeta can suyu vermişti. Dibe vuran konut satış rakamları büyük bir hızla yükselirken konut stoku azalınca yeni konut projeleri de raftan inmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan iş gücü istatistikleri raporu inşaat sektöründe yaşanan çıkışı gözler önüne serdi. Eylül ayında istihdam sayısı artış gösteren tek ekonomik faaliyet kolu inşaat sektörü oldu. 

UCUZ KREDİ DESTEĞİ İLE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM ARTTI! 

Devlet bankaları tarafından Haziran ayında başlatılan ucuz kredi desteği kampanyası ile ev sahibi olmak isteyen kişilere ilk 1 sene ödemesiz dönemli olmak üzere yüzde 0.64 faiz oranı ile nakit desteği sağlamıştı. Verilen kredi desteği sonrasında Haziran ayında başlayan konut satış rakamlarındaki artış Temmuz ayında hız kazanmış ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık satış rakamına ulaşarak tarihi rekor kırmıştı. 

Konu hakkında açıklamada bulunan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz kendilerinin porjelerine ara vermeden çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek " İstihdamımızı artırdık. Önümüzdeki dönemde yine bir başka yatırımımız olan Nişantaşı projemizin çalışmalarını hızlandırıyoruz. Sağlanan istihdam şantiyelerde çalışan işçi ile sınırlı değil, bunun yanında mimari, mühendislik ve teknik kadrolarımıza da takviyeler yaptık. Sektörümüzün dolaylı yönden tedarik zinciri anlamında da ciddi bir istihdam katkısı sağladığını gözardı etmemeliyiz" dedi. 

Yaşanan yükselişin ardından konut stoku tükenirken eldeki sıfır konutların satılması ile yeni konut projeleri de raflardan inmiş, inşaat  sektöründe çarklar yeniden dönmeye başlamıştı. Verilen can suyu kredisi sonrasında inşaat sektöründe istihdam artarken inşaat sektöründe istihdam edilen kişi sayısı 1,7 milyon barajını aşarak büyük bir çıkış yakaladı.

Emlak365.com

Yorumlar (0)