İnşaat Sektöründe Kabus Sürüyor! Demir Fiyatları İçin Şimdi De Çin Darbesi

Son dönemde yükselen demir fiyatları inşaat sektöründe maliyetleri çimentoya gelen zamlar ile arttırırken bir kötü haber de Çin'den geldi. Çin hava kirliliği nedeni ile demir çelik fabrikaları için üretimi durdurma kararı alırken bu da Türkiye'de demir fiyatları için yeni zam dalgası uyarısı yapılmasına neden oldu.

İnşaat Sektöründe Kabus Sürüyor! Demir Fiyatları İçin Şimdi De Çin Darbesi
Türkiye'de bir süredir yükselişini sürdüren demir ve çimento fiyatları inşaat sektöründe maliyet artışı yaşanmasına neden olmuştu. Özellikle de çimento fiyatlarına yapılan zamlar sonrası kartelleşme iddiaları gündeme gelirken sektörde tartışmalar alevlenmişti.

Müteahhitler hem demir fiyatları hem de çimento fiyatlarına yapılan zamların enflasyon ve dolar kurunda yaşanan artışın dahi üzerinde olduğunu belirterek bu durumu "fırsatçılık" olarak nitelendirerek eleştirilerde bulunmuştu.

DEMİR FİYATLARI İÇİN ÇİN ETKİSİ YENİ ZAM DALGASI YARATIR MI?

Zaten son dönemde dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile zam üzerine zam yiyen demir fiyatları için şimdi de Çin etkisi piyasada tedirginlik yarattı.

Son dönemde yükselen demir fiyatları nedeni ile iç piyasada büyük bir talep daralması yaşanırken talebin düşüşü ile fiyatlara indirim beklentisi oluşmuştu. Ancak Çin'den gelen haber piyasada hareketlilik etkisi yarattı. İç piyasada yerel hurda fiyatları için ne yazık ki yükseliş devam ederken ton başına ortalama 80 liralık bir artış yaşandığı belirtiliyor.

İnşaat demiri fiyatları ise Çin'den gelen haber sonrası yukarı yönlü ivmelendi. Çin'de yaşanan hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaşırken kırmızı alarm verilmesi üzerine ülkede en fazla hava kirliliği yaratan alanların başında yer alan demir çelik fabrikaları kapatıldı. Kapatılan fabrikalar sonrası ülkedeki yoğun demir çelik ihtiyacı için dış ülkelere açılırken Türkiye'den de alım talebi oluştu.

Demir fiyatları için iç piyasa 15 Nisan 2021 tarihinde açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararı ve sonrasında hareket edecek dolar kurundaki yönü bekleyecek.
Yorumlar (0)