İnşaat Sektöründen Konut Kredisi Kampanyası Açıklaması! Kamu Bankaları Konut Kredisi Kampanyası Düzenleyecekler Mi?

NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, inşaat ve gayrimenkul sektörüne dair değerlendirmelerde bulunarak sıkıntılı bir süreç yaşandığını ve bu dönemde konut kredisi kampanyalarına ihtiyaç olacağını söyledi.

İnşaat Sektöründen Konut Kredisi Kampanyası Açıklaması! Kamu Bankaları Konut Kredisi Kampanyası Düzenleyecekler Mi?
NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Bloomberg HT'de yayınlanan Üst Düzey programına konuk olarak inşaat ve gayrimenkul sektörlerine dair önemli değerlendirmeler yaptı.

Ocak-Şubat aylarında konut satışlarında meydana gelen düşüşlere dikkat çeken Erden Timur, “Sektör genelinde 1. el ve 2. el konut satışları yüzde 50 oranlarında dağılıyor. Ancak son iki yıldır ikinci el konut satışları lehine bir artış yaşanıyor. Buradan da anlaşılacağı gibi temel sorun 1. el konuş satışlarıdır. İstihdamın arttırılmasına katkı sunan ve çok sayıda sektörün gelişimine kaynak olan 1. el konut satışları yüzde 30'lar seviyesine kadar geriledi.” dedi.

KONUT KREDİSİ KAMPANYALARINA İHTİYAÇ VAR

Sektörün konut kredisi kampanyasına ihtiyaç duyduğunu söyleyen Erden Timur, “Kamu bankaları öncülüğünde geçtiğimiz yıl konut kredisi kampanyaları düzenlenmişti. Bu dönemde de benzer bir kampanyaya ihtiyaç var. Ancak şu ana kadar bu konuda bir girişim olmadı. Bu sene bu faiz rakamları devam ettikçe konut satışlarında farklı rakamları görmemiz çok zor olacaktır. Son yıllarda zaten bir arz azalışı var. Talep de bu yönde azalmaya devam ederse yeni arzlar kesilecektir.” açıklamasını yaptı.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN EN TEMEL MALİYET SORUNU ARSA FİYATLARI

Konut fiyatlarındaki artışlar hakkında da konuşan Erden Timur, “Son 3 yıla baktığımızda reel olarak konut fiyatlarının artmadığını görüyorduk. Geçtiğimiz yıl ise yüzde 10 dolaylarında bir artış meydana geldi. TÜİK enflasyon rakamlarına göre reel artışlar hesaplanıyor. Şu anda yapılan konutlarda her yıl yüzde 30'luk inşaat maliyeti artışı oluyor. Ancak sektörün en temel maliyet sorunu arsadır. Dünyanın en pahalı arsalarının olduğu ülkede inşaat sektöründe yer alıyoruz. New York'ta arsanın konut satış fiyatına oranı en fazla yüzde 25, Manhattan'da yüzde 30, Berlin'de yüzde 18 seviyelerinde oluyor. Türkiye'de ise yüzde 60 oranlarını görüyoruz. Bu arsa fiyatları ile sektör ulaşılabilir konut üretimini nasıl yapsın? Yalnızca TOKİ bu anlamda vatandaşların ihtiyacına cevap verebiliyor.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)