İnşaat Sektörünü Kamunun Mega Projeleri Sürüklüyor!

Konut sektöründe yaşanan durgunluk inşaat sektörünün sıkıntılı günler yaşamasına neden olurken sektörde şu anda kurtarıcı rolünü kamu eli ile gerçekleştirilen mega projeler üstleniyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli inşaat sektöründe şu anda kamunun sürükleyici etkisinin hissedildiğini iddia etti. Özellikle de İstanbul-İzmir Otoyolu, Yeni İstanbul Havalimanı ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi büyük maliyetli projeler
İnşaat Sektörünü Kamunun Mega Projeleri Sürüklüyor!

Konut sektöründe yaşanan durgunluk inşaat sektörünün sıkıntılı günler yaşamasına neden olurken sektörde şu anda kurtarıcı rolünü kamu eli ile gerçekleştirilen mega projeler üstleniyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli inşaat sektöründe şu anda kamunun sürükleyici etkisinin hissedildiğini iddia etti. Özellikle de İstanbul-İzmir Otoyolu, Yeni İstanbul Havalimanı ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi büyük maliyetli projeler sektördeki akışı sağlıyor.

İnşaat Sektörü 200'e Yakın Sektörü Etkiliyor

İnşaat sektörünün dolaylı ve direkt olarak 200'e yakın sektör üzerinde etkisi bulunuyor. Yine istihdam açısından da sektörün büyük bir önemi bulunurken sağladığı güç ve kaynak nedeni ile Türk ekonomisinin geleceği açısından inşaat sektörünün desteklenmesi büyük önem taşıyor. Son dönemde dolar kuru ve inşaat maliyet endekslerindeki artış nedeni ile zor günler yaşayan sektör konut kredisi faiz oranları nedeni ile de konut satışlarında da büyük bir düşüş ile karşı karşıya kalmıştı.

İnşaat Sektörünü Kamunun Mega Projeleri Sürüklüyor!

Mega Projeler Yaşanan Düşüşü Telafi Ediyor

İnşaat sektörünün en önemli kalemlerinden birini konut oluştursa da son dönemde hayata geçirilen mega projeler inşaat sektörünün tüm olumsuzlara rağmen büyümesini sağlıyor. Özellikle de İstanbul Yeni Havalimanı ve 19 Mart Çanakkale Köprüsü gibi dev projeler üretim kalemlerinin düşmeden aynı seviyede seyretmesini sağlıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli inşaat sektörünün "sürükleyici bir sektör" olduğu vurgusunda bulundu.

Türkiye Geçen Sene 80 Milyon Ton Çimento Üretti

İnşaatların temel malzemesi olan çimento üretimi konusundaki verileri de paylaşan Nemli "Çimento sektörü olarak talebi karşılamakta sıkıntı yaşamadık ama inşaatlara ana hizmeti veren beton firmaları. Geçen sene belli bir dönemde, beton taleplerinin ciddi sıraya konulduğu, yetiştirmekte zorlanıldığı bir dönemi hazır betoncular yaşadı ama çimentocuların böyle bir sıkıntısı olmadı." dedi. Bu sene kış mevsiminin de beklenenden daha yumuşak geçmesi sektörün mevsimsel olumsuzluklardan etkilenmemesini sağlarken yaşanan bu olumlu gelişme üretime artı olarak yansıdı. Kaynak: emlak365.com