İnşaat Sektörünün Duayen İsmi Konuştu: 2021 Yılında Konut Fiyatları Cep Yakacak!

Konut sektörü oldukça zorlu bir yılı yeni rekor ile kapatmaya hazırlanırken gözler 2021 yılına çevrildi.

İnşaat Sektörünün Duayen İsmi Konuştu: 2021 Yılında Konut Fiyatları Cep Yakacak!

Konut sektörü oldukça zorlu bir yılı yeni rekor ile kapatmaya hazırlanırken gözler 2021 yılına çevrildi. Peki, 2021 yılında konut fiyatları ne olacak, ev fiyatlarına indirim var mı, konut fiyatı artacak mı, yükselecek mi, ne olur?

Emlak365.com / Konut fiyatları özellikle de pandemi döneminde rekor seviyelere ulaşırken 2021 yılı için beklentiler de merak konusu olmuştu. 2021 yılı konut fiyatları hakkında kritik açıklama ise sektörün duayen ismi İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım tarafından yapıldı. Hem artan inşaat maliyetleri endeksi hem de konut üretimi rakamlarında yaşanan düşüş ile beraber 2021 yılında ev sahibi olmak isteyen kişileri son derece zorlu bir süreç bekliyor! İNDER BAŞKANI DURBAKAYIM UYARDI: HEM KONUT ÜRETİMİ RAKAMI DÜŞTÜ, HEM İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ YÜKSELDİ! İnşaat sektörünün 2020 yılına son derece büyük umutlarla girdiğini belirten Başkan Durbakayım pandemi sonrası ise büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek bu süreçte toplam konut üretimi rakamlarında yaşanan düşüşün sürdüğünü belirterek "Diğer taraftan sektördeki bu sürecin devamında enflasyonist bir baskı oluşacaktır.Gerek 1. El gerekse 2. El satışlar devam ederken arzın yani konut üretiminin azalması, metrekare birim fiyatlarının artmasına sebep olacaktır. Azalan arzın fiyatları yükseleceğini de unutmamak gerekir. Son üç yılda, sektörde her geçen gün daha az arz oldu. Söz konusu projelerin hepsi eski maliyetlerle yapıldığı için fiyatları çok az arttı.  Bizler zam yapmadık, dayandık, eski fiyatlarla satmaya çalıştık, artık o devir geçti, çünkü eski mal kalmadı, yeni imalatlar yeni rakamlarla oluşuyor. Elimizde olmadan bu zamları yansıtmak veya işi bırakmak durumundayız" diyerek konut fiyatlarına zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. 

2021 YILINDA KONUT FİYATLARI NE OLUR, EV FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ?2020 yılında konut satış rakamlarında kırılan rekora rağmen satışların ağırlıklı olarak 2.el konutlarda gerçekleştiğini belirten Nazmi Durbakayım konut üretimin giderek azaldığını söyledi. Demir tüccarlarının demir fiyatlarına dolara gelen daha düşük orandaki yükselişe rağmen demir fiyatlarına son 6 ayda yüzde 50 oranında zam yaptıklarını belirten Durbakayım hem yeni projelerin hayata geçirilmemesi hem de inşaat maliyetlerinde ki artış nedeni ile 2021 yılında konut fiyatlarına yüksek zamlar geleceğini söyledi. Yükselen konut kredisi faiz oranları sonrasında vatandaşın konuta olan talebi de azalırken yapılacak olan yeni zamların konut satış rakamlarını daha da düşürme riski de bulunuyor. 

Yorumlar (0)