İnşaat sektörünün güveni Temmuz'da yükseldi! Temmuz ayı güven endeksi açıklandı

TÜİK Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Temmuz 2022 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor ile inşaat sektörünün güven endeksinin yükseldiği görüldü.

İnşaat sektörünün güveni Temmuz'da yükseldi!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Temmuz 2022 raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre güven endeksi verisi Temmuz ayında hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde düşerken inşaat sektöründe yükseliş gösterdi. 

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 1,5 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 4,5 oranında azalırken, inşaat sektöründe ise yüzde 2,4'lük artış gösterdi. Temmuz ayında yaşanan yükseliş inşaat sektöründe yapılan konut kredisi faiz indirimi ve devlet destekli kredilere bağlandı. 

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE SON DURUM NE, GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE KAÇ ÇIKTI?

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verileceği açıklanan yüzde 0,99 faiz oranına sahip olan destek kredisi paketinde başvuru ekranı açılırken destek kredileri inşaat sektöründe güveni arttırdı. 

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak başlatılan destek kredisi sonrasında TÜİK tarafından açıklanan inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,4 oranındaki artış ile yukarı yönlü seyretti. 

İnşaat sektörünün güveni Temmuz'da yükseldi! Temmuz ayı güven endeksi açıklandı

İnşaat sektörünün güveni Temmuz'da yükseldi! Temmuz ayı güven endeksi açıklandı - Resim : 2

İnşaat sektörü güven endeksi alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi verisinde yüzde 81,4 seviyesinden yüzde 82 seviyesine yükselirken, gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi ise yüzde 84,7 seviyesinden yüzde 88 seviyesine yükseldi. Yaşanan yükseliş inşaat sektöründe moralin artmasına neden olurken genel inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 83 seviyesinden Temmuz ayında yüzde 85 seviyesine ulaştı.