İnşaat Sektörünün Kaderini 2021 Yılında Pandemi ve Merkez Bankası Para Politikası Belirleyecek!

Türkiye İMSAD Aralık 2020 Sektör Raporu yayımlandı. Rapor 2020 yılının son verilerine ve 2021 yılı beklentilerine yer verilmesi nedeni ile inşaat sektörü tarafından merakla bekleniyordu. Yayımlanan raporda inşaat sektörü 2021 yılı beklentileri de masaya yatırılmış oldu.

İnşaat Sektörünün Kaderini 2021 Yılında Pandemi ve Merkez  Bankası Para Politikası Belirleyecek!

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Aralık 2020 Sektör Raporu yayımlandı. 

Yayımlanan rapor ile inşaat sektörünün yılı nasıl kapadığı, yeni yıla nasıl bir başlangıç yaptığı ve yeni yıldan olan beklentileri de kamuoyu ile paylaşılmış oldu. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ 2021 YILINDA REFORMLARI, PARA POLİTİKASINI VE PANDEMİYİ TAKİP EDECEK! 

Yayımlanan raporda inşaat sektörünün 2020 yılına iyi bir başlangıç yaptığı, pandemi döneminde yaşanan zorlukların kamu bankaları tarafından verilen ucuz kredi destekleri ile iyi bir şekilde atlatıldığı ve üçüncü çeyrek verilerinde inşaat sektörünün sekiz çeyrek sonra ilk kez büyümeye geçtiği belirtildi. Yılın son dönemine doğru ise ne yazık ki tekrar artış gösteren pandeminin etkisi ve yükselişe geçen kredi faizleri sonrası inşaat sektörünün yeniden yavaşlama eğilimine girdiği dile getirildi. 

İnşaat sektörü 2021 yılında pandemi etkilerini ve Merkez Bankası tarafından yürütülecek olan para politikalarını izlemeye devam edecek. Küresel ölçekte pandeminin etkilerinin aşılamanın başarısı ile doğru orantılı olarak yeni yılın ilk yarısından itibaren hafiflemesi beklenecek. Toplu bağışıklık kazanılmasının ardından 2021 yılının ikinci yarısı itibari ile inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sektörü de rahat bir nefes alacak ve piyasanın canlanması ile şantiyelerde yine yoğunluk yaşanmaya başlanacak. 

Bankaların yükselen faiz oranlarında en fazla olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü bu nedenle Merkez Bankası tarafından yürütülen para politikalarını da yakından takip edecek. Enflasyon rakamlarında olumlu bir düşüş yaşanana kadar Merkez Bankası tarafından sıkı para politikası uygulaması devam edeceği için sektörün büyüme performansı sınırlı kalacak. 

Emlak365.com