İnternetten Emlak İlanları Verecekler Dikkat! 1 Ocak Tarihinde Başlayacak, Uymayana Para Cezası Yağacak

Türkiye'de milyonlarca ev sahibi, emlakçı ve emlak sitesini ilgilendiren kritik uygulama için geri sayım başladı.

İnternetten Emlak İlanları Verecekler Dikkat! 1 Ocak Tarihinde Başlayacak, Uymayana Para Cezası Yağacak

Türkiye'de milyonlarca ev sahibi, emlakçı ve emlak sitesini ilgilendiren kritik uygulama için geri sayım başladı. 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile emlak ilanları için yeni uygulama resmen başlamış olacak. İşte internetten emlak ilanları için uygulanacak yeni kriterler...

Emlak365.com / Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için geri sayım hızlandı. Taşınmaz Ticareti Kanunu için yapılan son düzenlemeler 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile artık her önüne gelen emlakçı olamayacak, internetten emlak ilanı veremeyecek, kurallara uymayanlara para cezası kesilecek. EMLAK İLANLARI İÇİN YENİ DÖNEM 1 OCAK TARİHİ İTİBARİ İLE RESMEN BAŞLAYACAK! Son yıllarda pek çok kişinin dolandırılmasına ve konut fiyatlarının spekülatif olarak ataklar yemesine neden olan emlak ilanları için yeni dönem 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile başlamış olacak. Söz konusu düzenleme ile gayrimenkul sektörü içerisinde faaliyet gösteren emlakçılar ve bu alanda hizmet veren ilan siteleri yeni kurallara uymakla zorunlu tutulacak. Emlakçı yetki belgesi olmayan emlakçılar artık internetten satılık ya da kiralık ilanları veremeyecek. Yine internetten kiralık ya da satılık ilanlarda sahte ya da yanıltıcı ilanların tespit edilmesi halinde cezai yaptırım uygulanacak. İlan siteleri de artık emlak ilanı girişi yapmak isteyen müşterilerinden mutlaka yetki belgesi talep edecek. Yetki belgesi olmadan ilan girişi yapan kişilere ve emlakçılara yüksek para cezaları uygulanırken emlak siteleri de yetki belgesi isteme zorunluluğu altında tutulacak. 

KİŞİ SADECE KENDİ EVİ, İŞYERİ, ARSASI İÇİN İLAN VERECEK! Söz konusu düzenleme ile kişi kendi evi, işyeri ve arsası için ilan girebilecek ancak bir başkasına ait taşınmaz için ilan girişi yapamayacak. Yani mal sahibi kendisine ait malını satmak için ilan girişi yapmaya devam edecek ancak bunun haricinde bir ilan girişi yapamayacak. Yetki belgesi olmayan emlakçılar ise kesinlikle ilan girişi yapamayacak. SAHTE / YANILTICI KİRALIK VE SATILIK DAİRE İLANLARI GİRENLER YANACAK İnternetten satılık ve kiralık daire ilanları için giriş yapmak isteyen emlakçılar artık çok daha dikkatli davranmak zorunda olacak. Vermiş olduğu ilanda sahte ya da yanıltıcı bir ibare bulunan emlakçılar para cezası ile karşı karşıya kalacak. Örneğin emlak ilanında 85 m2 olan evi 90 m2 yazan ya da dikkat çekici olması nedeni ile merkeze uzak olmasına rağmen merkeze çok yakın yazılan ilanlara artık para cezası kesilecek. EMLAKÇILIK YETKİ BELGESİ NASIL ALINIR?Ticaret Bakanlığı üzerinden Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden süreç hakkında tüm detaylı bilgiler alınırken yetki belgesi alan kişiler de yine bu sistem üzerinden eksikliklerini tamamlayabiliyorlar. 

Yorumlar (0)