İskansız Binalar İmar Affından Nasıl Yararlanacak, Yapı Kayıt Belgesi İle İskan Nasıl Alınacak?

Türkiye'de milyonlarca bina ruhsata ve ruhsat eklerine uygun yapılmadığı için iskan belgesi alamıyor. İskansız daireye kredi verilmediği ve satışta sorunlar yaşandığı için bu durum büyük sıkıntı yaratıyor. Peki, imar ve iskan affı bu binaları nasıl etkileyecek?

İskansız Binalar İmar Affından Nasıl Yararlanacak, Yapı Kayıt Belgesi İle İskan Nasıl Alınacak?

Yapı Kayıt Belgesi İskan Mı?

Hayır, yapı kayıt belgesi iskan yerine geçmez. Bu belge sadece başvuruda bulunan kişinin verilen af hakkından yararlanmak istediğini gösterir. Yapı kayıt belgesi sayesinde bina kaçak yapı statüsünden çıkar. 

İkinci adım olarak bu belgeyi alan kişinin iskan belgesi için başvuruda bulunması gerekir. Bu belge sayesinde eskiden iskan alamayan binalar artık iskan alma hakkına kavuşacak. Yani bu belge iskan belgesi yerine geçmeyecek ancak binanın iskan almasının önündeki tüm engellerin aşılmasını sağlayacak. 

İskanı Olmayan Bina İmar Affından Nasıl Yararlanacak?

İskansız binalar için imar affı hakkı tanınacak. Bunun için iskanı olmayan binada yer alan tüm kat maliklerinin yapı kayıt belgesi ücreti ödemesi yeterli olacak. Başvuruyu bina adına apartman yöneticisi yapabilecek. Yine apartmanda oturan tek bir kişi tüm kat maliklerinin payına düşen yapı kayıt belgesi ücreti için ödeme yapabilecek. Yani bina parayı kendi içerisinde toplayacak ve tek bir kat maliki ya da apartman yöneticisi bu ücreti ödeyecek. 

Kaçak Binalar İmar Affı Ücreti Ne Kadar Olacak?

İskanı olmayan binalarda imar affı ücreti olarak bina değerinin yüzde 3'ü oranında arsa bedeli ödeyecek. Buna ek olarak inşaat maliyeti olarak ta bu tutarın yüzde 3'ü oranında ödeme yapılacak. Örnek hesaplama yapmak gerekirse 5 katlı iskanı olmayan 1.000 metkerarelik arazide yer alan bina için 90 bin lira arsa payı ve 3 bin lira da inşaat maliyeti olmak üzere toplamda 93 bin lira ödeme yapacak. Kaynak: emlak365.com

Yorumlar (15)
kenan 2 yıl önce
11 dai̇reli̇k bi̇nada ben şahsim adina bi̇reysel i̇mar affindan yararlani̇rmi̇yi̇m.di̇ğerleri̇ razi gelmi̇yor
lütfi yüklü 2 yıl önce
11 dairelik apartmanda 5 kişi iskan istiyor , diğerleri almıyor 5 daire için alabilirmiyim ?
ozturk korkmaz 2 yıl önce
dublex daireyi 2 adaet daireye cevirebilirmiyim
Pares 2 yıl önce
Benim binada 5 kisi iskan istemiyor gerisi almak istiyor peki ne yapmaliyiz tek tek basvuru yapilirmi onlar yüzünden biz neden madur oluyoruz
Pervin 2 yıl önce
6 katı 12 daireli bir binada oturuyorum tek başıma yapı kayık belgesi için müracat edebilirmiyim
Kerem 2 yıl önce
iskansiz binalarda bireysel basvuru hakki olmadigi icin katilim az. Apartman karmakarisik bankaya ait daireler var. Nasil birlesip basvuru yapilacak? Herkes kendi dairesi bagimsiz bölümü için basvuru yapabilmeli.
Dursun 2 yıl önce
Binadan para toplanırken dairelerin metrekaresi önemli midir. Daire başı ücret nasıl hesaplanır. Teras kat 140 metre kare iken giriş kat 90 metre kare ise iki dairede aynı parayimi verecek farklı para verecekse nasıl hesaplanır
Mahmut 2 yıl önce
Yanlız çatı kati için muracat edilir mi? Ne yapılmalı
Pervin 2 yıl önce
6 katı 12 daireli bir binada oturuyorum tek başıma yapı kayık belgesi için müracat edebilirmiyim
ertuğrul 2 yıl önce
4 katlı binamda.2 kat için daha önce imar affından faydalandık.cezalarını yatırdık.sonradan 2 kat daha yaptık..yapı kayıt belgesi alırken.binanın tamamına mı müracat etcem.yoksa son 2 katamı..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın