İstanbul, Ankara, İzmir ve Diğer Büyükşehirlerde Konut Fiyatları Değişimi! Fiyatlar Düşecek Mi?

Konut sektöründe oluşan hareketli süreç konut fiyatlarında dalgalanma yaşanmasına neden oldu. Pandemi süreci öncesi ve ilk günlerinde düşük seviyede olan fiyatlar, normalleşme döneminde yüzde 30'lara varan oranlarda yükseldi. Normalleşme sürecinin ardından ikinci dalga etkisinin konuşulduğu sonbahar döneminde ise fiyatlarda yeni geri çekilme süreci başladı.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diğer Büyükşehirlerde Konut Fiyatları Değişimi! Fiyatlar Düşecek Mi?

Büyükşehirlerde konut fiyatlarında yaşanan değişimler hem sektör temsilcileri tarafından hemde vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. 

Kamu bankalarının tarihi konut kredisi kampanyalarından faydalanamayan vatandaşlar sonbahar döneminde ev almanın planlarını yapıyorlar. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa ve Antalya gibi şehirlerde fiyat değişimlerinin nasıl olacağı merak ediliyor. 

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Haziran ayının başında başlayan ve Temmuz ayının sonuna kadar devam eden tarihi konut kredisi kampanyaları son yılların en çok konut satışının yapıldığı dönem oldu. 

Uzun süredir durgun olan emlak sektörü de hem konut alanında hemde diğer gayrimenkul satışlarında oldukça hareketli bir süreç geçirdi. Kamu bankalarının sağladığı 12 ay ödemesiz dönem ve 180 ay vade ile çok düşük faiz oranları sabit gelirli on binlerce vatandaşı ev almaya teşvik etti. Bu dönemde yapılan satışlar sonrası ise konut fiyatlarında ortalama yüzde 20 ile yüzde 25 zam yapıldı. Bu zam oranları illere ve ilçelere göre değişen oranlarla yüzde 30 seviyesine kadar yükseldi. 

Bundan Sonraki Dönemler için;

Ancak tarihi konut kredisi kampanyaları Ağustos ayının başından itibaren kademeli olarka değişti. Sonbahar döneminde ise hem kredi faiz oranları yükseldi hemde ödemesiz dönem imkanları kaldırıldı. Bu dönemde gayrimenkul satışlarında da gözle görülür düşmeler yaşandı. 

Ekim ayı döneminde ise emlak sektörü pandemi sürecinin de etkilerinin devam etmesiyle yeniden durma noktasına geldi. Ağustos ve Eylül döneminde yatay bir bantta giden konut fiyatları Ekim ayında satışların ve ilginin azalmasıyla geri çekilmeye başladı. Sektör temsilcileri son günlerde yaşanan fiyat indirimlerinin ise yüzde 10 bandında olduğunu ifade ediyorlar. Ayrıca önümüzdeki günlerde satışların daha da düşmemesi için kredi alanında yeni bir adım talebinde bulunuyorlar.

Emlak365.com

Yorumlar (0)