banner136

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarafından Büfe Kiralarına Yüzde 500 Zam Yapılması ve 300 Bin TL Yenileme Parası İddiası Tartışma Yarattı!

Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin çok sayıda noktasında bulunulan gazete satış büfelerinin kiralarına yüzde 500 zam yapılması ve büfelerin yenilenmesi amacı ile 300 bin liraya kadar rakamlarla para istendiği iddiaları tartışma yarattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarafından Büfe Kiralarına Yüzde 500 Zam Yapılması ve 300 Bin TL Yenileme Parası İddiası Tartışma Yarattı!

Zaten korona virüs salgını nedeni ile büyük sıkıntılar yaşayan İstanbullu esnaflar İBB yönetimi tarafından kiralara yüzde 500 oranında zam istendiği iddiası ile tepkilerini ortaya koydu. 

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan ürün ve gazete satış büfelerinin yetkisi İBB Meclisinde yapılan görüşmeler sonrasında İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Ticaret AŞ'ye devredilmişti. 

İSTANBUL KÜLTÜR VE SANAT BÜFE KİRALARINA YÜZDE 500 ZAM YAPTI! 

Devir işleminin ardından büfeci esnafı kiralarına yüzde 500 oranında zam yapılmak istendiğini iddia ederek bu zamma ek olarak yenileme adı altında bir de kendilerinden ayrıca en düşük 80 bin TL ve en yüksek 300 bin TL yenileme parası talep edildiğini dile getirdi. 

Konu hakkında Milliyet Gazetesine açıklama yapan İstanbul Tekel ve Gazete Bayileri Odası Başkanı Ferihan Karasu, "2003'ten beri gazete bayilerinin oda başkanıyım, 1994 yılından itibaren de gazete bayisiyim. Bu gazete bayilerinin çoğu 1994 yılından beri faaliyet gösteriyor. Yağmur, çamur, fırtına demeden, gazete okurlarına 365 gün boyunca kesintisiz hizmet veriyorlar.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yanlış bilgi verildiğine eminim. Bizi gıda büfeleriyle karıştırıyorlar. Ayrıca temmuz ayındaki İBB Meclis toplantısında CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı'nın bizi yandaş, yancı ve rant heveslisi olarak yaftalayarak itibarsızlaştırmaya çalışmasına da şaşırdım" diyerek kendisinin de 34 senedir CHP'li olduğunu belirterek kararın iptal edilmesini istedi. 

BÜFECİ ESNAFI YA İMZALAYACAK, YA DÜKKANINI BOŞALTACAK

Karasu kendilerine 7 günlük süre tanındığını belirterek 7 gün içerisinde sözleşme imzalamayan bayilerin yerine yenilerini bulmak için İBB yönetiminin ihale açacağını belirterek yüzde 400 ila 600 arasında gelen zamların zaten pandemi döneminde kredi çekerek ayakta kalan esnafın iflası anlamına geleceğini belirterek düzenlemeden geri dönülmesini talep etti. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)