İstanbul'da 10 Milyon Konutun Acilen Yenilenmesi Gerekiyor

İstanbul'da kentsel dönüşüm projeleri büyük bir hızla devam ederken İstanbul'da inşaat sektörünün sona geldiği yolundaki yorumlar için peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.
İstanbul'da 10 Milyon Konutun Acilen Yenilenmesi Gerekiyor

İstanbul'da kentsel dönüşüm projeleri büyük bir hızla devam ederken İstanbul'da inşaat sektörünün sona geldiği yolundaki yorumlar için peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan kişiler arasına katılan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat İstanbul'da acilen yenilenmesi gereken 10 milyon konut bulunduğunu söyleyerek bununda 30 yıllık konut işi olduğu anlamına geldiğini belirtti.Gayrimenkul Yatırımı İçin En Doğru Zamandayız

Polat yapmış olduğu açıklamada konut fiyatlarının şu anda son derece makul seviyelerde bulunduğunu söyleyerek konut fiyatlarına zam gelmeden şu anda içinde bulunduğumuz zamanın konut yatırımı için son derece uygun olduğunu dile getirdi.

Polat; "Aslında şu dönemlerde gayrimenkul yatırımı yapanlar bence doğru karar vermiş olur. Çünkü fiyatlar artacak. Gayrimenkul, bazı durgunluk dönemlerinden sonra dövizden, altından çok daha hızlı artıyor. Bunu bilen yatırımcı gayrimenkule döndü ve satışlarda hız başladı. Biz şu andaki gidişattan memnunuz." diyerek alım için kararsız kalan kişilere tavsiyelerde bulundu.

Konut Kredisi Faiz Oranları Mutlaka Düşürülmeli

Son dönemde adeta bankalara konut kredisi faiz oranları için savaş açan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleyen Polat konut satışlarının arttırılması için mutlaka kredi faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi. Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile inşaat sektörünün zorlandığını belirten Polat bu nedenle orta gelir grubunda yer alan kişilerin konut alımı için beklemede kalmak zorunda olduğunu belirtiyor.

Polat "Konutbank tarzı bir yaklaşım gerekli. Çünkü Türkiye'nin yüzde 70'inin kentsel dönüşüme, değişime uğraması şart olduğu için, bununla ilgili bir finans kurumunu olmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Bunun faizleri aşağı çekmeye de etkisi olabilir. İnşallah böyle bir şey yapılabilir." diyerek yeni finans sistemi talebinde bulunan diğer sektör temsilcilerinin arasına katıldı. Yapılacak olan müdahale sonucunda konut kredisi faiz oranları düşürülemezse hükümetin kamu bankaları aracılığı ile düşük faizli konut kredisi kullandırması bekleniyor. Kaynak: emlak365.com