İstanbul'da Kaçak Yapılaşma Rekoru Güngören'de

Çıkarılacak olan kaçak yapı affı ya da Başbakan Binali Yıldırım tarafından söylenen adı ile imar barışı ile 12 milyon yapıya yapı kayıt belgesi verilecek.
İstanbul'da Kaçak Yapılaşma Rekoru Güngören'de

Çıkarılacak olan kaçak yapı affı ya da Başbakan Binali Yıldırım tarafından söylenen adı ile imar barışı ile 12 milyon yapıya yapı kayıt belgesi verilecek. Bu belge ile daha önce kaçak konumda olan yapılar için tapu alınmasının önü açılacak.

Güngören'de 288 Bin Kaçak Yapı Var

Kaçak yapılara af çıkarılacağının duyurulması ile beraber gözler İstanbul'da yer alan kaçak yapılaşmaya çevrildi. İstanbul'un kaçak yapı haritası incelendiğinde en fazla kaçak yapılaşmanın Güngören'de yaşandığı dikkat çekiyor. Açıklanan rakamlara göre Güngören'de 288 bin adet kaçak yapının olduğu belirtiliyor.

Bu ilçesi 285 bin kaçak yapı ile Esenler takip ederken, Üsküdar 208 bin, Bağcılar 200 bin, Sarıyer 155 bin, Beykoz 115 bin ve Beyoğlu 26 bin ruhsatsız binaya ev sahipliği yapıyor. İstanbul'da kaçak yapılaşma dikkat çekerken yine İzmir'de ruhsatsız bina sayısı yüksek olan illerimiz arasında yer alıyor. İzmir'de konut ortalaması dikkate alındığında her 100 konuttan 65 tanesinin ruhsatı olmadığı görülüyor.

İstanbul'da Kaçak Yapılaşma Rekoru Güngören'de

Devletin Kasasına 68 Milyar Lira Para Girecek

Yapılacak olan yasal düzenlemenin ardından kaçak konumda bulunan 12 milyon adet konutun imar affından yararlanması ve bunların yüzde 80'inin kat mülkiyetine geçmek için başvuruda bulunması durumunda devletin kasasına 68,6 milyar liralık para girişi sağlanmış olacak.

Devlet elde ettiği bu paraları bankada açılan özel bir havuz hesabına yatıracak ve havuzda biriken bu paralarla kentsel dönüşüm çalışmaları desteklenecek. Özellikle de kentsel dönüşüm çalışmalarına yerli ürün kullanan belediyelere havuz parası ile faizsiz kentsel dönüşüm kredisi kullandırılacak. İmar sorunu çözüldüğü için kentsel dönüşüme giremeyen binalar ve konutlarda bu sürece dahil edilecek ve kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandırılacak. Kaynak: emlak365.com