İstanbul'da Kentsel Dönüşüm Hazırlıkları Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'daki mahalleleri tek tek ele alarak, kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacağını açıkladı.
İstanbul'da Kentsel Dönüşüm Hazırlıkları Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'daki mahalleleri tek tek ele alarak, kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacağını açıkladı.

Büyükşehirlerin en büyük sorunu çarpık kentleşme ve dayanıksız yapılar. Kentsel dönüşüm, son dönemlerde inşaat ve gayrimenkul sektörünün en önemli konusu olarak yer alıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye genelinde 15 yılda 7,5 milyon binanın kentsel dönüşüm kapsamında yenileneceğini dile getirmişti.

Bu kapsamda yapılacak kentsel dönüşüm ile yenilenme çalışmalarında en büyük payı İstanbul alıyor. İstanbul’da, yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları ile yılda 200 bin bina yenilenecek.

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hızlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulda yapılması planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarını, Bakan Mehmet Özhaseki ile Fikirtepe önderliğinde masaya yatırıldığını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da planlanan kentsel dönüşüm projelerinin hızlanacağını belirten açıklama yaptı.

‘Gece Gündüz Çalışmaktayız’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki ile Fikirtepe başta olmak üzere İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarını masaya yatırdıklarını açıklayarak, İstanbul’un mahallelerini tek tek ele aldıklarını belirtti.

Başkan Kadir Topbaş, hava şartları ne olursa olsun, gece gündüz çalışmaların devam edeceğini belirterek; “Dün Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki belediyemizi ziyaret etti ve İstanbul’daki kentsel dönüşümü masaya yatırdık.

Bakanlığın ve belediyemizin üst düzey yetkilileri ile beraber İstanbul’un mahallelerini Fikirtepe başta olmak üzere tek tek ele aldık. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Yani bir dakikamız, saniyemiz boş geçmiyor. Hava şartları ne olursa olsun, mesai arkadaşlarımız ve ilçe belediye başkanlarımızla birlikte gece gündüz çalışmaktayız” açıklamasını yaptı.

Yolsuzluklar Olursa Yatırım Olmaz

Başkan Topbaş, devam eden sadece metro yatırımlarının maliyetinin 36 milyar lira olduğunu belirterek çok büyük yatırımların yapıldığını vurguladı.

İstanbul’a 13,5 yılda 105 milyar lira yatırım yaptıklarını belirten Kadir Topbaş, kaynakların doğru kullanılmadığı müddetçe yatırımların hiçbirinin olmayacağını vurgulayarak; “Bu çok büyük bir rakam. Biraz önce Eyüp Alibeyköy’den metro tüneline girdik, 1500 metre yürüyerek Gültepe’nin altından geçtik ve Kağıthane’den çıktık.

Hemen arkamızda da Gayrettepe-3. Havalimanı Metro Hattı’nın kazıları var. Her yerde bir iş, her yerde bir yatırım var. Kaynaklar doğru kullanılmazsa, çarçur edilirse, yolsuzluklar olursa bu yatırımların hiçbiri olmaz” açıklamasını yaptı.