İstanbul'da Konut Fiyatlarına Zam: Sıfır Konuta Yüzde 25, İkinci Ev Fiyatlarında Yüzde 28 Artış!

İstanbul Ekonomi Bülteni - Konut Piyasası, Mart 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre İstanbul'da konut satış rakamları yüzde 30 oranında düşerken ev fiyatları ise zamlandı.

İstanbul'da Konut Fiyatlarına Zam: Sıfır Konuta Yüzde 25, İkinci Ev Fiyatlarında Yüzde 28 Artış!
Türkiye'de emlak sektörünün kalbi olarak kabul edilen İstanbul için merakla beklenen son konut istatistikleri açıklandı. Yayımlanan İstanbul Ekonomi Bülteni - Konut Piyasası, Mart 2021 raporu verilerine göre konut fiyatlarında artış sürdü.

İSTANBUL'DA KONUT SATIŞ RAKAMLARI YÜZDE 30 DÜŞTÜ! 

Açıklanan rapora göre İstanbul'da 2021 Şubat ayında 15 bin 929 adet konut satışı gerçekleşirken konut satış rakamları bir önceki yıla oranla yüzde 30 oranında düşüş gösterdi. Satılan her 100 konuttan 28 tanesi sıfır konut olarak gerçekleşirken 72 tanesi ise ikinci el konut stokundan gerçekleşti.

Yükselen konut kredisi faiz oranlarının da etkisi ile ipotekli konut satış rakamları da düştü. İstanbul Ekonomi Bülteni Konut Piyasası raporu verilerine göre Şubat ayında ipotekli konut satış rakamları yüzde 62 oranında azaldı.

İSTANBUL'DA KONUT FİYATLARI ZAMLANDI! SIFIR KONUT FİYATLARINA YÜZDE 25, İKİNCİ EL KONUT SATIŞ RAKAMLARINA İSE YÜZDE 28 ZAM ZAM GELDİ!

Açıklanan rapora göre İstanbul'da 2021 Ocak sonu itibariyle sıfır konut fiyatları ortalama olarak bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 25 oranında zamlandı. Yaşanan artış ikinci el konut fiyatları ise yüzde 28 oranında zamlandı. Aynı dönemde Türkiye genelinde ise hem sıfır hem de ikinci el konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında artış göstermiş oldu.

2020 yılında yapı ruhsatı verilen bina sayısı rakamlarında ise bir önceki yıla oranla yüzde 43 seviyesinde yükseliş meydana geldi. Yapı ruhsatı verilen binaların yüzölçümü ise bir önceki yıla oranla yüzde 36 artış göstermiş oldu.
Yorumlar (0)