İstanbul'da Konut Kiraları En Çok Artan İlçeler Belli Oldu!

Gayrimenkul değerleme platformu olan Endeksa İstanbul'da konut kiralarına yönelik çalışmasının sonuçlarını açıkladı. İstanbul'dan en yüksek kira artışı hangi ilçede oldu?

İstanbul'da Konut Kiraları En Çok Artan İlçeler Belli Oldu!
Türkiye'de gayrimenkul değerleme platformu olan Endeksa tarafından İstanbul'a ilişkin yapılan son araştırmanın sonuçları kamuoyuna duyuruldu. Son bir yıl içerisinde İstanbul'da konut kiralarının ortalama yüzde 10,81 oranında arttığı bildirildi. Konut kiralarındaki artışların ilçelere göre dağılımı ve oranları da paylaşıldı.

İSTANBUL'DA ORTALAMA KONUT KİRASI 1.667 TL OLDU

İstanbul genelinde konut kiralarında ortalama metrekare kira bedelinin 17 TL olduğu açıklandı. Yine İstanbul'da konut kiralarının ortalama 1.667 TL olduğu duyuruldu. Emlak piyasasının fotoğrafını İstanbul özelinde çeken Endeksa aynı zamanda ilçelerdeki görünümü de ortaya koyan verileri de duyurdu.

EN YÜKSEK KİRA ARTIŞI HANGİ İLÇELERDE OLDU?

İstanbul'da son bir yıl içerisinde konut kiraları en fazla artış gösteren ilçeler Endeksa verilerine göre Bayrampaşa, Beylikdüzü, Şile, Başakşehir ve Esenyurt oldu. Bayrampaşa ilçesinde kiralık konutların fiyatlarında son bir yıl içerisinde yüzde 24 oranında artış meydana geldi.Beylikdüzü'nde artış oranı yüzde 21, Şile'de artış oranı yüzde 20, Başakşehir'de artış oranı yüzde 20 ve Esenyurt'ta artış oranı yüzde 18 oldu. Bu ilçelerde kira fiyatlarında meydana gelen artışlar İstanbul'da emlak piyasasının bu ilçelere daha çok ağırlık vermesine neden oldu.

İSTANBUL'DA KONUT KİRALARI EN YÜKSEK OLAN İLÇELER

Endeksa verilerinde İstanbul'da konutların metrekare kira fiyatlarının en yüksek olduğu ilçeler de açıklandı. Buna göre İstanbul'da en yüksek kira bedelleri Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy, Beyoğlu, Kadıköy ve Şişli'de olduğu bildirildi. Bu ilçelerde konut kiraları aynı zamanda İstanbul'un en yüksek konut kiraları oldu. Konut kiraları bu ilçelerde yüksek olmasına rağmen kira artış oranları aynı oranda gerçekleşmedi.

İstanbul'da konut kiraları yüksek olan ilçeler ile en fazla kiraların olduğu ilçeler emlak piyasasına yön vermeye başladı. Bu ilçelerde hem yeni konut projeleri hem de kiralık konut işlemlerine daha çok ağırlık verildi. Ancak Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler emlak sektörünün istediği adımları atmasına engel oluyor. Sektör yaşanan iş hacmi düşüşüne bir çözüm üretilmesini yetkililerden bekliyorlar. Konut sektörünün çok sayıda piyasa için itici güç olmasından dolayı bu sektöre dair hamlelerin kısa sürede açıklanması bekleniyor.
Yorumlar (0)