İstanbul'da Konut Stoku Artıyor

Kademeli normalleşme adımları ile hareketlenmeye başlayan sektörler arasında gayrimenkul sektörü de yer alıyor.

İstanbul'da Konut Stoku Artıyor
Kademeli normalleşme adımları ile hareketlenmeye başlayan sektörler arasında gayrimenkul sektörü de yer alıyor. Pandemi öncesi hareketli ve güçlü performansını geri kazanan sektöre yönelik bir araştırma dikkat çekti. Paylaşılan verilere göre İstanbul’da toplam 252 bin 353 adet konut stoğunun bulunduğu ortaya koyuldu. Toplam konut stoğunun büyük kısmını en büyük konut sayısına sahip olan ilçe olarak Esenyurt oluştururken, konut stok oranının en fazla olduğu ilçe Beylikdüzü olarak tespit edildi. İstanbul’daki stok oranı yüzde 4 olarak belirlenirken, konutların pazarlama süresi ortalama 68 gün olarak açıklandı.

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kadıköy İlk Sıralarda Yer Aldı

Toplam 252 bin 353 adet konut stoğunun bulunduğu İstanbul için konut stoklarının ilçelere dağılışı araştırma sonucunda belirlendi. En yüksek konut stoğuna sahip olan ilçe 18 bin 910 konut ile Esenyurt olurken, Kadıköy 17 bin 126 konut ile ikinci ve Beylikdüzü 14 bin 879 adet konut ile üçüncü sırada yer aldı. Maltepe ve Bahçelievler gibi ilçeler konut stoğu yüksek ilçeler arasında yer buldu.

Konut stoğu en az olan ilçeler ile Eyüpsultan, Şile, Çatalca ve Adalar olarak belirlendi. Eyüpsultan’da bin 790, Şile’de bin 195 konut stoğu bulunurken Çatalca’da 556 ve Adalar’da 403 adet konut stoğunun olduğu belirlendi. Konut oranı bakımından Beylikdüzü yüzde 10 ile ilk sırada yer alırken, en düşük konut oranı ise yüzde 1 ile Çatalca.

Adalar’da Pazarlama Süresi 96 Gün

Ortalama 68 gün olarak belirlenen konut pazarlama süreleri de ilçelere göre farklılık gösteriyor. Adalar(91), Beykoz, Sarıyer ve Şişli pazarlama süresi en uzun ilçeler arasında yer alırken, Çekmeköy, Sancaktepe ve Sultangazi(62) pazarlama süresi en kısa ilçeler arasında yer aldı.
Yorumlar (0)