İşyeri Kiraları Pandemi Dinlemedi! Dükkan Kiralarının En Fazla Arttığı 5 İl Belli Oldu

İşyeri kiralarına ilişkin devlet destekleri yılsonunda sıkça konuşulurken bu alanda yeni bir analizin sonuçları paylaşıldı.

İşyeri Kiraları Pandemi Dinlemedi! Dükkan Kiralarının En Fazla Arttığı 5 İl Belli Oldu

İşyeri kiralarına ilişkin devlet destekleri yılsonunda sıkça konuşulurken bu alanda yeni bir analizin sonuçları paylaşıldı. İşyerlerinin çoğunlukla kapalı olduğu bu dönemde bazı şehirde kira fiyatları yükseldi. Listenin başında İstanbul ve Bursa var.

2020 yılı işletmeler için çok zorlu geçti. Sokağa çıkma yasakları, pandemi tedbirleri, müşterilerin dükkanlara belli koşullar ile girebilmesi, sıkı önlemler uygulanması işletmelerin çalışma düzenini bozdu. Gelir kaybı yaşayan ve zorlu bir döenmde bulunan işletmeler için ise devlette kira yardımı adımı attı. EN ÇOK ZORLAYAN GİDER İŞYERİ KİRALARI OLDUPandemi sürecinde dükkanlarını açamayan işyerleri en çok kira ödemelerinde zorlandılar. Çok sayıda iş kolu için kira müjdesi verilirken bunların yanında kira fiyatları da yükselmeye devam etti. Gayrimenkul Borsası A.Ş. (GABORAS) verilerine göre pandemi sürecinde kira fiyatları yükseldi. Özellikle nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı 5 büyükşehirde, işyeri kira fiyatları arttı. Kira fiyatlarında yaşanan artış oranlarında ise ilk sırada Bursa yer aldı. Bursa'da son dönemlerde dükkan, mağaza, işyeri kira fiyatları yüzde 65 oranında arttı. Listenin ikinci sırasında İstanbul yer aldı. İstanbul'da kira artış oranları ise ortalama yüzde 45 bandında oldu. İstanbul'u yüzde 32'lik zam oranıyla İzmir ve yüzde 25'lik zam oranıyla Ankara izledi. 5 şehrin yer aldığı zam şampiyonu listesinde Antalya ise yüzde 20'lik artış oranıyla beşinci sırada yer aldı. GABORAS Veri Direktörü Orhan Vatandaş kira artış oranlarıan dair açıklamasında, Türkiye'nin büyümeyi devam ettirdiğini açıkladı. Sürecin esnaf için zorlu geçtiğini ifade eden Orhan Vatandaş, "Ülkemizin itici gücü olarak kabul edilen KOBİ’lerimiz, ekonomik hayatı ayakta tutan dükkanlar ve üreticimizin gücü olan depoların GABORAS verilerimize göre enflasyonun üzerinde bir kira baskısına maruz kaldığını gösteriyor. Kiralık stokları ciddi oranda azalırken, bu konuda Devletimizin başlattığı kira desteği programının daralmayı hafifleteceğine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Emlak365.com


Yorumlar (0)