10 Ağustos 2019 Cumartesi 10:50
Kamu İhale Kurumundan Müteahhitlere Fiyat Farkı Müjdesi Geldi!

Kamu İhale Kurumu tarafından verilen karar kapsamında kamu kaynaklı gecikmelerde müteahhitlere mağdur olmamaları nedeni ile fiyat farkı ödemesi yapılacak. 

Kamu müteahhitleri uzun süredir artan inşaat maliyetleri nedeni ile ellerindeki işleri teslim etmekte zorlanırken pek çok müteahhit fiyat farkı kararnamesi ile müjdeli bir haber gelmesini bekliyordu. 

Kamu Kaynaklı Gecikmelerde Fiyat Farkı İmkanı Doğdu! 

Dünya Gazetesi yazarlarından Leyla İlhan tarafından yapılan habere göre kamu müteahhitlerine fiyat farkı kararnamesi hakkı doğmuş oldu. 

8 Ağustos 2019 tarihimde yayımlanan yeni yönetmelikte yer alan 5. Madde "Aynı Yönetmeliğin eki Ek-2’de yer alan Açık İhale Usulü İle İhale Edilen Yapım İşlerinde Uygulanacak Tip İdari Şartnamenin 45.3.1 inci maddesine bağlı (36) numaralı dipnotundaki “Fiyat farkı hesaplanmayacaktır.” yazacaktır.

Ancak, mücbir sebepler veya idareden kaynaklanan nedenlerle işin bitim tarihinin süre uzatımı verilmek suretiyle uzatılması halinde fiyat farkı hesaplanması öngörülecek ise yürürlükte bulunan fiyat farkına ilişkin esasların “Fiyat farkı hesaplanması öngörülmeyen işler” başlıklı maddesindeki hükümler dikkate alınarak bu maddede düzenleme yapılacaktır” ibaresi “Fiyat farkı hesaplanmayacaktır.

Ancak, mücbir sebepler veya idareden kaynaklanan nedenlerle işin bitim tarihinin süre uzatımı verilmek suretiyle uzatılması halinde, yürürlükte bulunan fiyat farkına ilişkin esaslar dikkate alınarak fiyat farkı hesaplanacaktır.” yazacaktır.” olarak, “fiyat farkı düzenlemesi” ibaresi ise “işin niteliğine ve işte kullanılan girdilere uygun sabit katsayılar ile varsa ilgili alt endeksleri de içeren düzenleme” olarak değiştirilmiştir.

Madde 7'de ise “Fiyat farkı düzenlemesi” ibaresi ise “işin niteliğine ve işte kullanılan girdilere uygun sabit katsayılar ile varsa ilgili alt endeksleri de içeren düzenleme” şeklinde değiştirildi. Bu sayede idarelerden yaşanan gecikmelerde müteahhitlere fiyat farkı hakkı doğmuş oldu. 

 Emlak365.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Müteahhit 2019-09-30 13:41:29

Süresi dolup’da 2018 Ağuztoz ayında teminatlari yanan müteahhitler ne yapacak?