Kanal İstanbul Güzergahı Üzerinde Yer Alan Arsa Fiyatları Uçtu

Kamuoyunun en çok konuşulan ve tartışılan gündem maddeleri arasında yer alan Kanal İstanbul projesi için yapılan peş peşe açıklamalar arsa fiyatlarını etkiledi.

Kanal İstanbul Güzergahı Üzerinde Yer Alan Arsa Fiyatları Uçtu
Kamuoyunun en çok konuşulan ve tartışılan gündem maddeleri arasında yer alan Kanal İstanbul projesi için yapılan peş peşe açıklamalar arsa fiyatlarını etkiledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "İnadına yapacağız" açıklamasından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından da yapılan "ihalesini bu sene yapacağız" açıklaması ile proje kesinlik kazanırken oluşan ortam bölgedeki arsa fiyatlarını yukarı yönlü tetikledi.

KANAL İSTANBUL ARSA FİYATLARI İÇİN YÜKSELİŞE NEDEN OLDU! 

Yapılan açıklamaların ardından projenin yapılması bir kere daha netlik kazanmış olurken yaşanan gelişmelerin ardından 2 senedir kıpırdanmanın yaşandığı arsa fiyatlarında büyük bir hızla yükselişe neden oldu.

Kanal İstanbul güzergahı üzerinde yer alan arsa fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilik yaşanırken söz konusu bölgede yer alan arsa fiyatlarında yüzde 30'a yakın artış yaşanabileceği belirtiliyor.

KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI HANGİ BÖLGELERDE ARSA VE KONUT FİYATLARINI YÜKSELTECEK?

Konu hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Satış Pazarlama Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan “Çok uzak değil, yakın geçmişte Arnavutköy ilçesi, Başakşehir ilçesi hiçbirimizin bilmediği yerlerken, geliştirilen projeler ve imar planlamalarıyla bu bölgeler popüler yerleşim alanları oldu ve önce arsa fiyatları sonra da buralarda inşa edilen konutların fiyatları çok hızlı bir şekilde yükseldi.

Kanal İstanbul bölgesinin 7 etaplık imar planlamasından kabul edilen 3 etaplık imar planlamasının Arnavutköy ve Başakşehir bölgelerini kapsaması fiyatların artmasını tetikleyecek” derken en hızlı yükselişin ise İstanbul Havalimanı yakın çevresi ile Arnavutköy ilçesi sınırları içinde kalan Tayakadın, Boyalık ve Baklalı, sonra da Yassıören ve Dursunköy mahallerindeki parsellerde yaşanabileceğini söyledi.KANAL İSTANBUL ARSA FİYATLARI KAÇ TL?

Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan tarafından yapılan habere göre Marmara Denizi ile Karadeniz'i açılacak olan yapay kanal ile birbirine bağlayacak olan Kanal İstanbul projesi ilk gündeme geldiği dönemde bölgedeki arazi fiyatları 2014 ile 2017 yılları arasında dörde katlanmıştı.

Kanal İstanbul güzergahı üzerinde yer alan arsa fiyatları Eva Gayrimenkul tarafından açıklanan verilere göre 2015 senesinde 80 ila 700 lira arasında değişiyordu. 2020 yılında ise söz konusu rakamlar 370 ila bin 900 liraya ulaştı. Kamu bankaları tarafından Haziran ayında verilen ucuz konut kredisi desteği sonrasında arsa fiyatları bir kere daha yükseldi.

2020 yılsonu itibari ile ise bölgede yer alan arsa fiyatları lokasyonu, metrekaresi ve yapılaşma haklarına göre değişmekle beraber ortalama 2 bin ila 6 bin lira arasında değişen değerlere ulaştı.
Yorumlar (0)