Kanal İstanbul Ne Zaman Başlayacak, İhalesi 2019 Yılında Yapılacak Mı?

Türkiye'nin yakından takip ettiği en büyük projeler arasında yer alan Kanal İstanbul projesinde son durum ne, son 24 saat içerisinde yaşanan gelişmeler ne? İstanbul'da seçim sonuçlarını önde götüren Ekrem İmamoğlu defalarca Kanal İstanbul projesine karşı olduğunu açıklamıştı.

Kanal İstanbul Ne Zaman Başlayacak, İhalesi 2019 Yılında Yapılacak Mı?

Türkiye'nin yakından takip ettiği en büyük projeler arasında yer alan Kanal İstanbul projesinde son durum ne, son 24 saat içerisinde yaşanan gelişmeler ne?

İstanbul'da seçim sonuçlarını önde götüren Ekrem İmamoğlu defalarca Kanal İstanbul projesine karşı olduğunu açıklamıştı. 



Yapılıp yapılmayacağı ve ne zaman yapılacağı büyük bir merak konusu olan Kanal İstanbul projesi için çalışmalar tüm hızı ile devam ederken projenin tüm ÇED ve etüt çalışmalarının tamamlandığı, teklif veren konsorsiyum çıkmaması durumunda hükümetin kendi kaynakları ile bu projeyi mutlaka yapmakta kararları olduğu bir kere daha vurgulandı. 



Ekrem İmamoğlu Karşı Çıkarsa Proje Yapılacak Mı?



Devletin projesi olması nedeni ile projenin yapılacağı belirtilirken bu konuda tek başına Ekrem İmamoğlu'nun kararının değil de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından verilecek olan kararın önemi bulunuyor. 



Ancak Erkem İmamoğlu daha önce yapmış olduğu tüm açıklamalarda bu projeye onay vermeyeceğini ve son derece gereksiz bulduğunu dile getirmişti. 



Kanal İstanbul İhalesi Ne Zaman Yapılacak?



Türk ekonomisinde yaşanan daralma nedeni ile projenin hayata geçirilmesi zorlaşırken konu hakkında "Kanal İstanbul projesi iptal oldu" şeklinde spekülasyonlar artmıştı. 



Bugün özel bir kanalın canlı yayınına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan böyle bir durumun söz konusu olmadığını ve Kanal İstanbul projenini mutlaka yapılacağını bir kere daha tekrarladı. 



Bakan Turhan yaptığı açıklama ile (Kanal İstanbul) 2025'te bu hizmeti ülkemize kazandırmış oluruz, buradan deniz araçları geçmeye başlar" diyerek projenin 2025 yılı ile tamamlanacağını duyurdu. 



Kanal İstanbul'un Maliyeti Ne Kadar Olacak?



Türkiye'nin en büyük projesi olarak herkesin büyük bir ilgi ile yakından ettiği Kanal İstanbul projesi hakkında çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. 



Projenin temel atma töreni öncesinde ki ÇED raporu ve gerekli etüt çalışmaları için sona gelinirken Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan çok merak edilen maliyet sorularına da yanıt verdi ve projenin maliyetinin yaklaşık 15 milyar dolar civarında olduğunu duyurdu. 



Daha önce Başbakanlık koltuğunda oturduğu dönemde Binali Yıldırım ise Kanal İstanbul maliyeti sorularına 10 milyar dolar civarı olarak yanıt vermişti. Projenin 15 milyar dolar maliyet ile tamamlanması durumunda bugünkü kur ile 82.5 milyar lira ödeme yapılacak. 



Emlak365.com


Yorumlar (0)