Kanal İstanbul Projesi İçin İstanbul'a Yapılacak 6 Köprünün Tanesi 350 Milyon Dolar Mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan köprü maliyetleri açıklamasına yanıt Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından verildi. Bakan Karaismailoğlu İstanbul'a 6 köprü yapacaklarını belirterek ilk köprünün Haziran ayında inşaatına başlanacağını duyurdu.

Kanal İstanbul Projesi İçin İstanbul'a Yapılacak 6 Köprünün Tanesi 350 Milyon Dolar Mı?

Kanal İstanbul projesinde çalışmalar hızlanırken proje üzerinden tartışmalar da her geçen gün alevleniyor. Proje hakkında özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan İBB  Başkanı Ekrem İmamoğlu köprülerin maliyetinin 140 milyar lira olacağını iddia etmişti. 

Başkan İmamoğlu canlı yayında "Ben size bir müteahhit, inşaatçı olarak söylüyorum bir köprünün maliyeti en az 11 milyar lira. O da büyük köprünün yarısı olacak. Ne dediler ilk çıktığında Kanal İstanbul'un maliyeti 75 milyar dediler. Sonra 114 dediler, sonra 140 dediler, döndük geriye 65 milyar dolarlık yatırım diye devletin kendi filmi var. Ben diyorum ki 80 milyar dolara ya-nıl-mam. Sadece 140 milyar liraya köprüleri yapamazsınız" diyerek büyük bir çıkışa imza atarken iddialara yanıt Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından verildi. 

KANAL İSTANBUL PROJESİ İÇİN İSTANBUL'A KAÇ KÖPRÜ YAPILACAK?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan eleştirilere yanıt veren Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu “Köprülerin bir tanesinin maliyeti 350 milyon dolar, bunun hesabını bilen biri bu iddiaları söylemez. Önümüzdeki 100 yılı planlayan bir ülke olarak lojistik hareketleri, gemilerin hareketliliği var... Bu proje kaçınılmazdır. Dünya ekonomisinde ilk 10’a oynayan Türkiye’de böyle mega projeler yapmak zorundayız. Türkiye dünyanın lojistik merkezi niye olmasın?” diyerek Kanal İstanbul projesinin önemine değindi. 

Bakan Karaismailoğlu yapmış olduğu açıklamasında İstanbul Boğazı üzerinden şu anda 43 bin gemi geçişi yapıldığını belirterek daha önceden bu sayısın 50 bin olduğunu belirterek gemi sayısında yaşanan düşüşe rağmen geçen gemilerin tonajında artış yaşandığını belirterek özelliklede boğazdan tehlikeli madde geçişinin yükseldiğine dikkat çekti. 

İstanbul Boğazından geçmek için bekleyen gemilerin bekleme süresi ve maliyetini hesaplayarak Kanal İstanbul projesinden geçmeyi tercih edeceklerini  belirten Ulaştırma Bakanı projenin Türkiye'ye sınıf atlatacağını söyledi...

Yorumlar (0)