Kanal İstanbul Projesinde Yeni İddia! 1994'te Bülent Ecevit'in Mega Projesiydi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa süre önce yapmış olduğu Kanal İstanbul Projesi açıklaması, projenin siyaset gündeminde yeniden tartışılmasına neden oldu.

Kanal İstanbul Projesinde Yeni İddia! 1994'te Bülent Ecevit'in Mega Projesiydi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa süre önce yapmış olduğu Kanal İstanbul Projesi açıklaması, projenin siyaset gündeminde yeniden tartışılmasına neden oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan o konuşmasında "Kanal İstanbul'u yapacağız, inadına yapacağız ve Kanal İstanbul ile İstanbul nasıl güzelleşecek, bunu da görecekler. Kanal İstanbul projemizin etüt kapsamında yer alan tüm teknik çalışmalar tamamlandı. Diğer adımları için gerekli çalışmaları da başlatıyoruz." ifadelerine yer vermişti.

BÜLENT ECEVİT'İN MEGA PROJESİYDİ

Sözcü'de yer alan yeni bir haberde Kanal İstanbul Projesine ilişkin yeni bir iddia gündeme geldi. 1994 yılında gerçekleştirilen belediye seçimlerinde, İstanbul için hazırlanan projelerden biri o dönem 'Mehga Proje' olarak duyurulan Kanal İstanbul projesiydi. Bu proje 1994 yerel seçimlerinde DSP'nin İstanbul Belediye Başkanı adayı olan Necdet Özkan tarafından hazırlandı. Projenin basına duyuruluşu ise Bülent Ecevit tarafından yapıldı.

Seçim öncesinde 17 Ocak 1994 tarihinde DSP Lideri Bülent Ecevit, o dönemin DSP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Özkan ile birlikte basının karşısına geçti. Düzenlenen basın toplantısında Bülent Ecevit ‘'Mega Proje'' adıyla Kanal İstanbul Projesini açıkladı. Proje Karadeniz ile Marmara'nın kanalla birbirine bağlanmasını ve ikinci bir boğaz oluşturulmasını öngörüyordu. Proje ile bilrikte yeni boğazın iki yakasında limanlar kurulup, serbest bölgeler oluşturulacaktı. Bülent Ecevit ayrıca projenin o dönem yap-işlet-devret modeliyle yapacağını söylemişti.

Basında Yer Alan Mega Proje KaresiBasın Toplantısından Bir FotoğrafDAHA SONRA PROJE İPTAL EDİLDİ

Mega Proje o dönem DSP seçim kampanyasında yer aldı ancak daha sonra iptal edildi. Bülent Ecevit'in projeye dair dönemin bilim insanı, diplomat ve akademisyenleri ile yaptığı görüşmeleri sonrası projeden vazgeçildi. Projeden vazgeçişlme nedenleri ise, Mega Projenin Montrö sözleşmesinin tartışmaya açması, ekolojik dengenin bozulması gibi etmenler olarak gösterildi.

DÖNEMİN DSP'Lİ MİLLETVEKİLİ MEGA PROJENİN DETAYLARINI AÇIKLADI

1994 yılında DSP Milletvekillerinden olan Erdoğan Toprak, Mega Projenin geçmişine dair açıklamada bulundu. Sözcü'ye yapmış olduğu konuşmasında Erdoğan Toprak Mega Projenin 1994 yılı seçimlerinde DSP'nin amiral ve lokomotif projesi olduğunu söyledi. Seçim öncesi düzenlenen basın toplantısında projenin açıklandığını ifade eden Erdoğan Toprak sornasında yaşanan süreci "Bülent Ecevit, Necdet Özkan ile seçim öncesi bir toplantı yapıp, ‘Mega Proje' adıyla Kanal İstanbul'u ilk kez gündeme getirdi. Daha sonra bilim insanları ve akademisyenlerle toplantılar yapıldı. Hafriyat, ekolojik denge ve riskler gündeme geldi. ‘Bu kanalın verimliliği yok, Montrö anlaşmasını da tartışmaya açar, sorunlara neden olur' biçiminde çekinceler doğdu." ifadeleri ile açıkladı.
Yorumlar (0)