Kanal İstanbul Projesinin Getiri Tutarı Açıklandı: Yıllık 1 Milyar Dolar

Son olarak emekli amirallerin bildirisi ile bir kere daha gündemi sarsan Kanal İstanbul projesi tartışmaları devam ederken projenin yıllık getiri tutarı açıklandı. Kanal İstanbul'un yıllık getirisi ne kadar, Kanal İstanbulun getirisi nedir?

Kanal İstanbul Projesinin Getiri Tutarı Açıklandı: Yıllık 1 Milyar Dolar
Sürekli olarak tartışmaların odağı halinde kalmaya devam eden Kanal İstanbul projesi hakkında yeni gündem maddesi projenin yıllık getirisi oldu.

KANAL İSTANBUL'UN YILLIK GETİRİSİ NE OLACAK?

Türkiye Gazetesi tarafından yapılan haberde Kanal İstanbul'un getirileri masaya yatırıldı. Toplam 152 milyon metrekarelik dev bir alanı kapsayan Kanal İstanbul projesi hakkında yapılan haberde İstanbul Boğazından geçecek olan büyük gemilerin ortalama bekleme süresi 14.5 saat olarak açıklandı.

Boyu 200 metreyi aşan tankerlerin günlük kiralama kaybının bu bekleme süresi nedeni ile 120 bin dolara ulaştığı belirtilirken Kanal İstanbul projesinin bu zararı telefi edecek olması nedeni ile yoğun ilgi göreceği iddia edildi.

Bekleme yapmak istemeyen transit gemiler de Kanal İstanbul projesi üzerinden bekleme yapmadan direkt olarak iki kıta arasında geçiş yapma imkanına kavuşacak. İstanbul Boğazından yılda 43 bin gemi geçerken bu gemilerin nerede ise tamamına yakın büyük bir bölümü yapılacak olan yeni kanala yönlendirilecek.

Bu sayede gemilerden tahsil edilen fener, tahlisiye ve sağlık rüsumları ile römorkör ve kılavuzluk hizmetleri için ödedikleri ücretler ile beraber Kanal İstanbul projesinden toplamda yıllık 1 milyar dolarlık gelir elde edilecek.

KANAL İSTANBUL'UN MALİYETİ NE KADAR?

Proje ile beraber İstanbul'da iki yeni yarımada ve yeni bir ada oluşturulurken 2 adet liman, 1 adet Yat Limanı, 1 adet rekreasyon alanı ve 1 adet lojistik merkezinin de yapımının planlandığı projenin yatırım tutarı 11 milyar dolar olarak açıklanmıştı.
Yorumlar (0)