Alexa
30 Kasım 2018 Cuma 14:59
Kanun Teklifi Mecliste! Kira Artış Oranı TÜFE Üzerinden Mi Hesaplanacak?

Kira artış oranının ÜFE yerine TÜFE üzerinden hesaplanmasını sağlayacak olan kanun teklifi AK Parti tarafından meclise taşındı. 

Toplam 71 maddeden oluşan kanun teklifi maddeleri arasında yer alan maddeler ile kira artış oranının TÜFE üzerinden hesaplanmasını sağlamak için yapılması gereken kanuni değişiklikler giderilecek. 

Türk Borçlar Kanunu Değiştirilecek, ÜFE Yerine TÜFE Kira Artış Oranı Olarak Kullanılacak! 

Aşağıda yer alan kanun maddeleri yasalaştığı takdirde kira artış oranı ÜFE yerine TÜFE üzerinden hesaplanacak. Bu maddeler şu şekilde sıralanıyor;

MADDE 57- Madde ile, kira bedelinin belirlenmesinde tüketici fiyat endeksinin artış oranı olarak belirlenmesinin üretici fiyat endeksinden daha hakkaniyete uygun sonuçlar doğuracağı düşünüldüğünden, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunun 344 üncü maddesinin bu şekilde değiştirilmesi öngörülmektedir

MADDE 60- 31/3/2011 tarihli ve 6217 sayılı Yargı Hizmetlerinin Hızlandırılması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun geçici 2 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Bu Kanunla değiştirilen 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 344 üncü maddesindeki tüketici fiyat endeksindeki artış oranının esas alınacağına ilişkin hüküm, birinci fıkra kapsamında olan kira sözleşmeleri ile akdedilmiş diğer kira sözleşmelerinin yenilenmesinde uygulanır."

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: emlak365.com

NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.