Kat Sınırlaması Gelecek! Fay Yasası Hangi İllerde Var, 18 İl Hangisi?

Türkiye'de peş peşe yaşanan depremler sonrasında fay yasası bir kere daha gündeme geldi.

Kat Sınırlaması Gelecek! Fay Yasası Hangi İllerde Var, 18  İl Hangisi?

Türkiye'de peş peşe yaşanan depremler sonrasında fay yasası bir kere daha gündeme geldi. Peki, fay yasası nedir, hangi illerde var, 18 il hangisi, İstanbul, Aksaray bu illerin arasında mi, JMO çalışmaları neler, kat sınırlaması gelecek mi, hangi önlemler alınacak?

2020 yılında yaşanan depremler 2021 yılında da tüm hızı ile devam ederken fay hatlarında yaşanan büyük hareketlilik sonrasında gözler bir kere daha fay yasasına çevrildi. FAY YASASI NEDİR?Türkiye ne yazık ki aktif fay hatları üzerinde kurulu olan bir ülke olduğu için pek çok büyük şehrimiz ciddi deprem riski ile karşı karşıya bulunuyor. Altından fay hattı geçtiği için yüksek afet riskine karşı vatandaşların mal ve can güvenliklerini sağlamak için hayata geçirilmesi planlanan kanuna Fay Yasası adı verilmektedir. Fay kanunu ile bu fay hatları üzerinde bulunan şehirlerde yeni inşa edilecek olan yapıların engellenmesi, yapılan binalarda ise riskli olanların tespit edilerek hızla yıkılmasını sağlayarak kentsel dönüşüm ile bu kişilerin sağlam binalara taşınmasını sağlamak kanuni düzenlemenin ana amacıdır. FAY YASASI HANGİ İLLERDE VAR, 18 İL HANGİSİ?Mecliste yürütülen çalışmalar kapsamında fay yasası içerisinde yer alacak 18 ilin ismi Aksaray, Aydın, Bolu, Bursa, Balıkesir, Bingöl, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Hakkari, İzmir, Manisa, Muğla, Kütahya, Kahramanmaraş, Sakarya ve Yalova olarak sıralandı. 

İSTANBUL'DA DEPREM RİSKİ YÜKSEK OLAN İLÇELER HANGİLERİ?Her an büyük bir deprem vurma riski yüksek bulunan İstanbul'da deprem riski yüksek olan ve fay hattına yakın olan ilçeler listesi de belirlendi. İstanbul Anadolu Yakası deprem riski yüksel olan fay hattına yakın olan ilçeler: Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalarİstanbul Avrupa Yakası deprem riski yüksel olan fay hattına yakın olan ilçeler: Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve FatihFAY YASASI SON DURUM NE, NE ZAMAN ÇIKACAK?Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkez (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir tarafından yapılan açıklamada yasa teklifinin yazılı metninde sona gelindiğini ve Mart ayında hazır olacağını duyurdu. Yeni düzenleme kapsamında hangi fay hatlarında yapılaşma yasağı geleceği, hangi bölgelerde kat sınırlaması geleceği gibi konularda titiz bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Emlak365.com

Yorumlar (0)