KDV İndirimi Konut Fiyatları Düştü Haberlerine Neden Olacak Mı?

İnşaat sektörünün uzun süredir hükümete baskı yapmasına neden olan konut teşvikleri için düğmeye basıldı. Hükümet kanadı konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi uygulamalarını hayata geçirdi.
KDV İndirimi Konut Fiyatları Düştü Haberlerine Neden Olacak Mı?

İnşaat sektörünün uzun süredir hükümete baskı yapmasına neden olan konut teşvikleri için düğmeye basıldı. Hükümet kanadı konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi uygulamalarını hayata geçirdi.

Konutta KDV indirimi ile uygulanan KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e çekilirken, tapu harcı indirimi ise yüzde 4'ten yüzde 3 seviyesine çekildi.

Konutta KDV İndirimi Resmi Gazete De Yayımlandı

Söz konusu konutta KDV indirimi 2018 oranları Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Yeni yürürlüğe giren uygulama ile beraber eskiden yüzde 18 olarak uygulanacak olan KDV oranı yüzde 8 seviyesine çekilmiş oldu.

Aslında konut satın alan kişiler için KDV oranı ilk etapta pek bir şey fark etmiyor gibi görünüyor. Çünkü zaten konutu satan müteahhitler satış fiyatlarını belirlerken KDV oranını satış fiyatının içerisine dahil ediyor. Yani siz konut satın alırken zaten müteahhit size satış fiyatını söylerken KDV oranını da konutun satış fiyatının içerisine dahil ederek söylüyor. Siz konutunuzu her şey dahil fiyatı ile satın almış oluyorsunuz.

KDV İndirimi Konut Fiyatlarına İndirim Olarak Yansıyacak Mı?

Ev satın almak isteyen kişilerin yanıt aradıkları soruların başında "konutta KDV indirimi fiyatlara yansıyacak mı?" sorusu yer alıyor. Çünkü müteahhitler yapılan yasal düzenleme ile beraber maliyetlerini yüzde 10 oranında düşürmüş olacak.

Ancak uzun süredir artan inşaat maliyetleri ve buna rağmen konut fiyatlarına zam yapamadıklarından yakınan markalı konut üreticilerinin bu indirimi fiyatlarına yansıtıp yansıtmayacakları ise merak konusu oldu. Şimdi sıfır konut fiyatlarında KDV indirimi yapılacak mı sorularına yanıt aranırken en azından müteahhitlerin ellerinde kalan konutları satmak için fiyat kampanyaları yapmaları beklentisi doğdu.

İkinci El Konutlarda KDV İndirimi Olacak Mı?

Hayır, zaten söz konusu KDV tahsilatı sadece sıfır konut satışlarında söz konusu oluyor ve ikinci el konut satışlarında KDV tahsil edilmiyor. KDV tahsilatı yapılmadığı için bu yasal düzenleme ikinci el konut piyasasını etkilemeyecek.

Konutta KDV İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Söz konusu indirim 150 metrekare ve üzerinde konut satın alan kişileri ilgilendirecek. Bu konutlarda eskiden yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 8 seviyesine çekilmiş oldu. Söz konusu indirim 31 Ekim 2018 tarihine kadar 6 aylık dönem için geçerli olacak ancak faturası bu tarihe kadar kesilen ancak teslimatı sonrasında yapılan konutlarda KDV indiriminden yararlanma hakkına sahip olacak. Kaynak: emlak365.com

Konut sektöründe yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip etmek için mobil uygulamalarımızı indirebilirsiniz...

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ