Kentsel Dönüşüm ile 60 Bin Bina Yenileniyor

Yıkım Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bulut, kentsel dönüşüm projelerinin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi konusunda önemli açıklamalar yaptı.
Kentsel Dönüşüm ile 60 Bin Bina Yenileniyor

Yıkım Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bulut, kentsel dönüşüm projelerinin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Son zamanlarda yaşanan depremlerin ardından kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiği belirtiliyor. Çok sayıda dayanıksız ve alt yapısı olmayan binaların bulunduğu ve olası depremler karşısında büyük hasarlar yaşanacağı ifade ediliyor.

Yaşanılan Marmara depreminin ardından 18 yıl geçtiğini vurgulayan Yıkım Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bulut, en hızlı şekilde kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılması gerektiğini vurguladı.

Kentsel Dönüşüm Projeleri Hızlanıyor

Mehmet Ali Bulut, 2012 yılında başlanılan kentsel dönüşüm süreci ile, 2016'ya kadar yaklaşık 80-100 bin civarında binanın yıkıldığını ve yeniden düzenleme yapıldığını dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı tedbirlerle kentsel dönüşüm projelerinin hızla ilerlemeye başladığını vurgulayan Mehmet Ali Bulut; “Bu çalışmanın sonucu olarak bu yıl kentsel dönüşüm projesi inanılmaz hızla ilerlemeye başladı. Geçtiğimiz yıla kadar yapılan 80-100 bin konutun dönüştürülmesine istinaden bu yıl 60 bin binanın dönüşümünün yapılacağını öngörüyoruz.

Bu da kentsel dönüşümün inanılmaz hız kazandığını gösteriyor ve 20 yıl süreceği düşünülen kentsel dönüşüm projesinin daha erken biteceğini bize müjdeliyor. Geçtiğimiz yıla kadar yapılan yıkımların oluşturduğu rakam yaklaşık 5 milyar lira seviyesindeydi. Ancak sadece 2017 yılında 3 milyar liralık işlem hacmi olacağını düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.

‘Tam Olarak Depreme Hazır Değiliz’

1 milyon 200 bin binanın kentsel dönüşüm ile yenileneceğini ifade eden Mehmet Ali Bulut, düzenlemeye girecek binaların yüzde 40'ının İstanbul, yüzde 25'inin ise İzmir'de olduğunu belirtti. Marmara depreminin ardından 18 yıl geçmesine rağmen, olası depremlere karşı tam olarak hazır olmadığımızı dile getiren Bulut, kentsel dönüşüm çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Konut almayı planlayan vatandaşlar için Mehmet Ali Bulut, deprem sonrasında inşa edilen binaları tercih etmeleri gerektiğini, deprem öncesi inşa edilen binaların büyük bölümünün risk altında olduğunu söyledi.

Yıkım Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bulut, İzmir’in kentsel dönüşüme hız verdiğini belirterek; "Kentsel dönüşümle ilgili tüm kentlerimizde planlamalar yapılıyor. Bununla ilgili hız kaybı ya da aksaklık yok. Fakat İzmir bölgesinin ciddi anlamda bir dönüşüme ihtiyacı var.

Çok riskli yapıların tespit edilip bunların dönüşümünün yapılması gerekli. İzmir'de geçen yıl kentsel dönüşüme hız verildi" açıklamasını yaptı.