Kiracı Kirayı Ödemezse Nasıl Çıkartılır, Kira Ödemezse Ne Yapmalı?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan en büyük anlaşmazlıklardan biri de kira ödemeleridir. Ne yazık ki bazı kiracılar kirayı ödeme tarihlerinde yatırmamakta ve mükerrer olarak gecikmeye düşmektedir. Peki, kiracı kirayı ödemeden kaçarsa ne yapılır, kiracı kirayı ödemezse nasıl çıkartılır, kiracı kirayı ödemezse ne yapmalı, kiranın ödenmemesi sebebiyle tahliye nasıl yapılır?

Kiracı Kirayı Ödemezse Nasıl Çıkartılır, Kira Ödemezse Ne Yapmalı?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında imzalanan kira sözleşmesi ile kira tutarı ve kira ödeme tarihi belirlenir. Kiracılar bu tarihte belirlenen aylık kira ödemesi rakamını düzenli olarak gününde yatırmakla yükümlüdür. 

Tarafların sözleşmede belirtilen şartları yerine getirmemeleri durumunda kira sözleşmesi feshi hakkı ortaya çıkmaktadır. Peki, kiracı kirayı ödemezse ne olur, ev sahibi kaç gün sonra çıkarma hakkına sahip olur, kiranın ödenmemesi sebebiyle tahliye nasıl yapılır?

KİRANIN ÖDENMEMESİ SEBEBİYLE TAHLİYE NASIL YAPILIR?

Konu hakkında okurundan gelen soruyu yanıtlayan Takvim Gazetesi yazarı Feride İmal izlenebilecek yolları şu şekilde sıraladı;

Kiracıya karşı aykırılık nedeniyle sulh hukuk mahkemesinde bir tahliye davası açabilir.

Dava sonunda ilamı icraya koyarak taşınmazın tahliyesini isteyebilir.

Kira bedelinin ödenmemesi veya kira süresinin bitmesi halinde kiralayan doğrudan icra dairesi aracılığıyla taşınmazın tahliyesini isteyebilir ki bu ilk yoldan daha kolay ve uygulamada en çok tercih edilen yoldur.

Kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle tahliye talepli ilamsız takip yapılmalıdır. 

Kiracının kira tarihi geçmesine rağmen 10 gün içerisinde kirasını ödememesi durumunda, konut ve çatılı işyeri kiralamalarında ise 30 gün içerisinde kira ödeme tarih gelmesine rağmen kiranın ödenmemesi halinde ev sahibi tarafından tahliye davası açılabiliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)