Konut Fiyatları İle Yabancılar İçin En Cazip Şehir İstanbul Oldu!

Nevita tarafından açıklanan ulusal ve uluslararası alanda yatırım cazibesiyle öne çıkan şehirler listesinde İstanbul konut fiyatları ile birinci sırada yer aldı. İstanbul'da konut fiyatları ne kadar, konut yatırımı mantıklı mı, yabancılara konut satışı rakamlarında son durum ne?

Konut Fiyatları İle Yabancılar İçin En Cazip Şehir İstanbul Oldu!

Dünyanın en büyük gayrimenkul satış şirketleri arasında gösterilen Nevita tarafından hazırlanan Yatırım Cazibesiyle Öne Çıkan Şehirler listesinde konut fiyatları ile dünyanın en cazip şehri İstanbul oldu. 

AVRUPA'DA KONUT YATIRIMI İÇİN EN CAZİP ŞEHİR İSTANBUL OLDU! 

Açıklanan listeye göre yabancıların konut alımında en çok tercih ettikleri şehir İstanbul oldu. İstanbul'un henüz konut fiyatları konusunda istenilen değere ulaşmamış olması da konut yatırımı yapmak isteyen yabancıları cezbediyor ve İstanbul'u listenin birinci sırasına taşıyor. 

Avrupa'da yer alan diğer metropoller ile kıyaslandığında İstanbul'da ortalama konut metrekare fiyatları diğer ülkelerin çok daha altında kalırken ucuz fiyatlar yabancı yatırımcıların tercihlerini de ülkemize kaydırıyor. 

Yabancıya satılan konut satış rakamları incelendiğinde yatırım için Türkiye'yi tercih eden yabancıların bir numaralı gözdesi İstanbul olurken 2019 senesinde yabancılara konut satış rakamı 20 bin 857 adet ile büyük bir rekor kırmıştı. Ancak 2020 yılında  pandeminin etkisi ile rakamlar düşüş göstermiş, buna rağmen 2020 yılının ilk 11 aylık döneminde 16 bin 867 adet konut satış rakamına ulaşılmıştı. 

İSTANBUL'DA ORTALAMA KONUT METREKARE FİYATI NE KADAR?

Açıklanan rapora göre İstanbul'da ortalama fiyat 462 euro olarak ölçülürken bu rakam Paris'te 11 bin 613 Euro, Londra'da ise 10 bin 797 euro olarak gerçekleşti. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)