Konut Fiyatları Neden Artıyor, Gayrimenkulde Spekülasyon Mu Yapılıyor?

Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi verilerine göre konut fiyatları enflasyonun üzerinde artış göstermeye devam etti. Konut satış rakamlarının son derece sert düşüş göstermesine rağmen yükselen konut fiyatları gayrimenkul sektöründe spekülasyon iddialarını alevlendirdi.

konut-fiyatlari-neden-artiyor-gayrimenkulde-spekulasyon-mu-yapiliyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile konut satış rakamlarında yaşanan kan kaybı devam ederken, konut satış rakamlarında yaşanan sert düşük konut fiyatlarını etkilemedi.

Merkez Bankası konut fiyat endeksi yükselişini sürdürürken konut satış rakamlarında yaşanan sert düşüşe rağmen konut fiyatlarının enflasyonun üzerinde yükselmesi gayrimenkulde spekülasyon tartışmalarının alevlenmesine neden oldu.

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR, SPEKÜLATİF ATAK MI VAR?

Yaşanan gelişmeleri köşesinde değerlendiren Yeniçağ Gazetesi yazarı Esfender Korkmaz konut fiyatları ve kiraların sadece talebin yüksek, arzın ise sınırlı olduğu dönemlerde yükseliş gösterdiğini belirterek açıklanan son konut satış istatistikleri rakamlarını yorumladı.

Konut satış rakamlarının düşmesine rağmen konut fiyatlarının yükselmesini değerlendiren Korkmaz “Yani talep düşük ve fakat gayrimenkul, konut ve kira fiyatları spekülatif derecede artıyor. Demek ki piyasa rekabet şartları çalışmıyor” diyerek konut fiyatlarının yükseliş nedenlerini şu şekilde sıraladı;

  • Pandemi nedeni ile insanların kalabalık yerlerden uzaklaşarak şehir banliyölerine, köylere ve yazlıklara taşınması. İstanbul’un nüfusu son 1 yılda 57 bin kişi azaldı. Yazlıkları olanlar uzaktan eğitim ve çalışmayı fırsata çevirerek yazlıklarından dönmedi, yazlığı olanlar ise yazlık ev alarak buralara taşındı. Bazı yazlık bölgelerde fiyatlar oluşan yoğun talep neden ile yüzde 100’ün üzerinde zamlandı, bu da genel konut fiyat endeksine yansıdı.
  • Kamu bankaları tarafından Haziran ayında konut stokunun eritilmesi için verilen ucuz konut kredisi kampanyası sonrasında oluşan yoğun talep ile bir gecede konut fiyatlarına yüzde 30 zam gelmesi,
  • Türk Lirası’ndan kaçan büyük fonların dolar ve altın yerine gayrimenkul yatırımına başlaması.

2021 YILINDA KONUT FİYATLARI NE OLUR, KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Yaşanan siyasal dalgalanmalar ve pandemi ile ortaya çıkan olumsuzlukların gayrimenkul piyasasında spekülasyonu arttırdığını belirten Korkmaz rekabet dengesinin bozulduğunu belirterek fiyat artışını durdurmak için siyasi müdahale gerektiğini belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 100 K$ ile iyi bir ev almak mümkün. Şirketlerin ve vatandaşın elinde 200 M$ para var herkes $ para yatirsin $ 10 TL olsun ama Konut fiyatlari artmasin. Her yil artan 1.5 Milyonluk yillik eksta nüfus icin konut yapilmiyor. Fiyatlar reel bazda artmadi bile. Herkes $ topladi şimdi bedel ödeme zamani.

  2. Yanlış konuşuyorsunuz. Konut fiyatlarının artmasında ki neden malzemelere gelen zamlardır. 5 ay öncesine göre düşündüğümüzde demir %35, mobilya %20, pvc %30, beton %45 ve diğer malzemelerde bi bu kadar zamlanmış durumda siz bu inşaatçıların ne yapmasını bekliyosunuz ceplerinden çıkarıp halka mı dağıtsın kazandığı paraları!!!