Konut Fiyatları Yakında Düşer Mi, 2018 Konut Fiyatları Ne Olacak?

Özellikle de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde konut fiyatları el yakmaya devam ederken talebin azalması konut fiyatlarını aşağı yönlü olarak etkileyecek gibi görünüyor.
Konut Fiyatları Yakında Düşer Mi, 2018 Konut Fiyatları Ne Olacak?

Özellikle de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde konut fiyatları el yakmaya devam ederken talebin azalması konut fiyatlarını aşağı yönlü olarak etkileyecek gibi görünüyor.

Ne yazık ki artan konut kredisi faiz oranları ile beraber konut satın almak isteyen kişiler için ev sahibi olma koşulları günden güne zorlaşıyor. Kredi kullanarak ev satın almak isteyen kişiler yüksek kredi faiz oranları nedeni ile beklemeyi tercih ederken satışların düşmesi inşaat sektörü için sıkıntılı günler yaşanması anlamına geliyor. Türk ekonomisinin en büyük itici güçleri arasında yer alan inşaat sektörü için hükümetin yeni teşvikleri hayata geçirmesi beklenirken oluşan bu ortam konut fiyatları için yeni hareketlenmelerin yaşanacağı anlamına geliyor. Peki, konut fiyatları yakından düşer mi, 2018 konut fiyatları ne olacak?

Konut Fiyatları Yakında Düşer Mi?


Hayır, ne yazık ki yakın bir dönemde konut fiyatlarının düşmesi pek olası görünmüyor. Özellikle de inşaat demiri ve işçilik maliyetleri gibi sektörün en önemli girdileri arasında yer alan maliyetlerde yaşanan yükseliş indirimin aksine konut fiyatlarına zam yapılması olasılığını arttırıyor.

Bu nedenle konut satın almak isteyen ancak fiyat indirimi olur beklentisinde olan kişilerin beklemek yerine alımda bulunmaları gerekiyor. Konut fiyatlarında yakın bir dönemde indirim olmasa da hükümet tarafından yapılacak olan teşviklerin olması muhtemel gibi görünüyor. Konutta KDV indirimi ya da tapu harcı indirimi gibi teşvikler ile konut alımı daha cazip hale getirilerek yaşanan sıkıntılı sürecin önünün açılması ve konut stok oranının düşürülmesi tercih edilebilir.

Konut Fiyatları 2018 Yılında Ne Olur?


Aslında bu sorunun kesin yanıtı toplam konut satış rakamları sonuçlarına göre belirlenecek gibi görünüyor. Konut satış rakamlarının bu seviyede kalması yani zayıf olması durumunda mutlaka konut fiyatlarının uzun vadede düşmesi gerekiyor. Son dönemde konut üretiminin artmasına rağmen konut satış rakamlarında üretime oranla aynı yükselişin yaşanmaması büyük bir sorun olarak görünüyor.

Konut balonu ya konut stoku olarak anılan toplam üretilen konutun elde kalması sektörde büyük bir kargaşaya ve krize yol açabileceği için ya müteahhitlerin konut fiyatlarında indirime gitmeleri ya da hükümet kanadının yeni konut teşvikleri ile olaya müdahale etmeleri kesin olarak kabul ediliyor. Aradığınız evi bulduysanız ve alım gücünüz bulunuyorsa hala alım için onay verilirken konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin ise biraz daha beklemeleri gerekiyor. Kaynak: emlak365.com