Konut Fiyatlarına Virüs Dopingi! Ev Fiyatları Ortalama Yüzde 25 Yükseldi

Korana virüs salgını tüm sektörleri olduğu gibi konut sektörünü de etkiledi. Salgın sonrası vatandaşın ev tercihi de değişti. Apartmanlarda kendilerini güvende hissetmeyen, asansör ve merdiven boşluğu gibi ortak kullanılan alanlarda temasta bulunmak istemeyen kişiler müstakil ev arayışına başladı. Durum böyle olunca müstakil ev, yayla evi, yazlık, bahçe dubleksi gibi konut fiyatları yüzde 25 yükseldi. Detaylar haberimizde...

Konut Fiyatlarına Virüs Dopingi! Ev Fiyatları Ortalama Yüzde 25 Yükseldi

Korana virüs nedeni ile şehirden köylere kaçış başladı. Eskiden fiyatları ile yakan merkezi konumdaki evlere ilgi artarken vatandaş kalabalıktan uzak müstakil evlere yöneldi. 

MÜSTAKİL EV FİYATLARI YÜZDE 25 YÜKSELDİ! 

Konu hakkında Show Habere değerlendirmede bulunan konut uzmanı Sühran Aras artık insanların sitelerden ve kalabalık apartmanlardan uzak durmak istediklerini ve müstakil evlere yöneldiklerini açıkladı. 

Aras "Özellikle de müstakil evler ve şehir merkezlerinden uzak olan evlere olan ilgi arttı. Yayla evlerine yoğun talep oluştu. İnsanlar artık şehir merkezlerinden uzaklaşarak daha sakin yerlerde oturmak istiyorlar" dedi. 

Komşumdan virüs bulaşır mı korkusu yaşayan kişilerin apartmanlardan uzaklaşması ile beraber müstakil evlere olan ilgi arttı. Müstakil evlerde satış fiyatlarına yüzde 25 kiralarda ise yüzde 18 artış yaşandı. 

ŞEHİR MERKEZLERİNDEN KAÇIŞ BAŞLADI

Aras "Konut sektöründe merkezde yoğun şehirleşmenin getirdiği negatifliği yaşıyoruz. Metrekareye düşen insan sayısının çok fazla olduğu yerleşim yerlerinden kaçış başladı. İnsanlar artık kalabalık yerlerden uzak durmaya çalışıyor" dedi. 

Müstakil evlere olan ilgi artışı sonrası Ankara'da müstakil ev fiyatları yüzde 16 oranında, İzmir'de yüzde 15 ve İstanbul'da ise yüzde 11 oranında arttı. Kayseri, Eskişehir, Denizli ve Bursa'da konut fiyatları yüzde 30 oranında arttı. Tatil beldelerine ev sahipliği yapan Muğla'da konut fiyatları yüzde 32 oranında yükselirken Antalya'da konut fiyatları yüzde 21 yükseldi. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)