Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, İpotekli Ev Satış Rakamları Düştü!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen konut satış rakamları raporunu açıkladı. Açıklanan rapora göre ipotekli konut satış rakamları yükselen konut kredisi faiz oranları nedeniyle beklendiği gibi Eylül ayında azaldı.

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, İpotekli Ev Satış Rakamları Düştü!

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile başlatılan 0.64 faiz oranlı ihtiyaç kredisi kampanyası rekor ilgi görmüş ve konuta adeta talep patlaması yaşanmıştı. 

Vatandaş 1 sene ertelemeli konut kredisi paketlerine yoğun ilgi göstermiş, konut satış rakamları kampanyanın başlamış olduğu Haziran ve özellikle de Temmuz ayında rekor patlama göstermişti. Özellikle de Temmuz ayında konut satış rakamları tüm zamanların rekorunu kırmış ve en yüksek aylık satış grafiğine ulaşmıştı. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜZDE 1 SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKTI, İPOTEKLİ EV SATIŞLARI YÜZDE 38 DÜŞTÜ! 

Türkiye'de konut satış rakamları Eylül ayında yüzde 6.9 oranında azalırken toplamda 136 bin 744 adet konut el değiştirdi. En çok konut satılan il toplamda 12 bin 677 adet konutun el değiştirdiği İstanbul olurken en az konut satılan illerimiz ise Hakkari, Ardahan ve Bayburt oldu. 

Eylül ayı itibari ile yüzde 1 seviyesinin üzerine çıkan konut kredisi faiz oranları nedeniyle beklendiği üzere ipotekli konut satış rakamları düştü. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla ipotekli konut satış rakamları yüzde 38,5 oranında düştü ve 35 bin 576 adet olarak gerçekleşti. 

Eylül ayında satılan konutlardan 41 bin 376 adet konut birinci el konutlardan oluşurken 95 bin 368 adet konut ise ikinci el konutlardan oluştu. Vadandaş yine tercihini ikinci el konutlardan yana kullanmış oldu. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)