Konut Satışları Dibe Vurdu! Sert Düşüş İle Ev Fiyatları Ne Olur, İndirim Gelecek Mi?

Konut satış rakamları yükselen faiz oranları, pandemi etkisi ve ekonomideki dalgalanma ile yeniden düşüşe geçti.

Konut Satışları Dibe Vurdu! Sert Düşüş İle Ev Fiyatları Ne Olur, İndirim Gelecek Mi?

Konut satış rakamları yükselen faiz oranları, pandemi etkisi ve ekonomideki dalgalanma ile yeniden düşüşe geçti. Eylül ayı itibari ile düşmeye başlayan konut satış rakamları Aralık ayında büyük bir durgunluğa geçiş yaptı. Ev fiyatlarına indirim var mı?

Emlak365.com  / Konut sektörü ekonomide yaşanan dalgalanmalardan en çok etkilenen sektörlerin başında yer alırken yükselen faiz oranları sonrasında ne yazık ki satış rakamları düştü. Haziran ayında başlatılan düşük faizli konut kredisi desteği ile adeta uçuşa geçen konut satış rakamları bu desteğin sona ermesi ile ne yazık ki yeniden düşüşe geçti! 

ARALIK AYI KONUT SATIŞ RAKAMLARINDA SERT DÜŞÜŞ BEKLENİYOR! 

Haziran ayında devlet bankaları tarafından verilen yüzde 0.69 faiz oranlı konut kredisi desteği ve 1 sene ödemesiz dönemli kredi kullanma imkanı sunulması konuta olan talebi olumlu etkilemişti. Haziran ayında büyük bir hızla yükselişe geçen konut satış rakamları Temmuz ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak Cumhuriyet tarihi rekoru kırmıştı. 

Ancak Ağustos ayı itibari ile ucuz kredi desteği son bulurken kredi faiz oranları da yükselişe geçti. Yükselen konut kredisi faiz oranları sonrasında konut satış rakamlarında gerileme başlarken verilen desteğin etkisi ile 2020 yılını tüm zamanların satış rekoru ile kapatmaya hazırlanan gayrimenkul sektörü Aralık ayında yeniden büyük bir düşüşe geçti. 

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, 2021 YILINDA EV FİYATLARI NE OLUR, ZAM GELİR Mİ, İNDİRİM OLACAK MI?

Konut satış rakamlarında yaşanan düşüşün ardından gözler ev fiyatlarına çevrildi. Ucuz kredi döneminde zam üstüne zam yapılan konut fiyatları için talep düştüğü için yapılan bu zamların geri alınması beklentisi oluştu. 2021 yılında sıfır konut projeleri için inşaat maliyetlerinde yaşanan yükseliş nedeni ile zam olabileceği belirtilirken müteahhitlerin düşen konut satış rakamları nedeni ile bu zamları kademeli olarak sıfır konut fiyatlarına yansıtabileceği belirtiliyor. 

İkinci el fiyatlarına zam konusu ise sıfır konutlardaki fiyat artışına göre belirlenecek. Yine konutu satan kişinin gelecek olan paraya olan ihtiyacı ve paranın aciliyeti konuları da fiyata yansıyacak. 

Yorumlar (0)