Konut Satışlarına Faiz Darbesi! Türkiye Genelinde Ağustos Ayında 170 Bin Konut Satıldı

TÜİK Konut Satış İstatistikleri Ağustos 2020 raporunu yayımladı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan tarihi konut kredisi kampanyası sonrası Temmuz ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek konut satış rakamı rekorunu kıran konut satışları Ağustos ayında yükselmeye başlayan konut kredisi faiz oranları nedeni ile yavaşlamıştı. Açıklanan son rakamlar faiz oranlarının konut satış rakamları üzerindeki etkisini bir kere daha ortaya koymuş oldu.

Konut Satışlarına Faiz Darbesi! Türkiye Genelinde Ağustos Ayında 170 Bin Konut Satıldı

Konut satış rakamları için büyük bir merakla beklenen veri Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklandı. 

HAZİRAN VE TEMMUZ AYLARINDA REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRILMIŞTI! 

Hatırlanacağı üzere korana virüs salgını nedeni ile konut satış rakamları Şubat ve Mart aylarında yavaşlamış Nisan ayında ise dramatik bir düşüş yaşanmıştı. Mayıs ayında da bu düşünün sürmesi üzerine Haziran ayında başlayan yeni normala geçiş dönemi ile beraber Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama ile kamu bankaları üzerinden tarihi konut kredisi kampanyası ile destek kredisi verileceği duyurulmuştu. 

Yapılan kampanya ile beraber 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden ev almak isteyen vatandaşlara ilk 12 ayı ödemesiz dönemli sıfır konutlar için yüzde 0.64 faiz oranı ile ikinci el konutlar için ise yüzde 0.74 faiz oranı ile ucuz konut kredisi desteği sağlanmaya başlamıştı. 

Düzenlenen kampanyanın da etkisi ile Haziran ayında Türkiye genelinde konut satış rakamları bir önceki senenin aynı ayına oranla yüzde 209 oranında rekor artış göstererek 190 bin barajını aşarak 190 bin 12 adet konut olarak kayıtlara geçti. 

Temmuz ayı ile beraber yükselen konut fiyatlarına rağmen konut satış rakamları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 124,3 artarak 229 bin 357 adet olarak gerçekleşti ve aylık bazda Türkiye tarihinin en yüksek konut satışı yapılan ay olarak zirveyi gördü. 

AĞUSTOS AYINDA KONUT SATIŞ RAKAMLARINA FAİZ DARBESİ VURULDU! FAİZLER YÜKSELDİ, KONUT SATIŞ RAKAMLARI DÜŞTÜ 

TÜİK Ağustos ayı konut satış rakamları raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Türkiye genelinde Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı. Bir önceki yılın aynı ayına oranla satışlar yüzde 54,2 arttı ancak Ağustos ayında yakalanan satış rakamına oranla oldukça düşük kaldı. 

Konut satışlarında İstanbul 30 bin 292 konut satışı ve %17,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 17 bin 131 konut satışı ve %10,1 pay ile Ankara, 11 bin 145 konut satışı ve %6,5 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 13 konut ile Hakkari, 22 konut ile Ardahan ve 99 konut ile Şırnak olarak sıralandı. 

Emlak365.com

Yorumlar (2)
Kskli 5 ay önce
Faiz darbesi ifadesi ağır olmuş gibi. 170 konut her ay satilsa yillik 2 milyon konut eder. Inşaat sektörü icin umutlu rakkamlar.
Vatandaşin çoğu birikimini $ ve altina bağladığı halde.

Değişen çok birsey yok faiz düşünce konut fiyati artti faiz artimca konut fiyati düştü matematik bu. Yeni insaat yatirimi gelmezse fiyat yönü yukari gider. Nüfus yilda 1.5 milyon artıyor.
sefa 5 ay önce
devlet konut üreticileri konut satsın ev sahibi olmak isteyenlerde evini alsın diye faiz düşürdü , faizler düşünce doğal olarak insanlar konut almak istedi talep patlaması yaşandı , bunu fırsat bilen sıfır ve ikinci el satıcıları %30-40 civarında fiyatlara bindirdi , fiyat artışları dan dolayı resmi makamlara şikayetler gitti, bunun üzerine devlet ben satış yap para dönsün diye faiz indirdim sende fırsatçılık yaptın fiyatlara vurdun al sana faiz dedi faizi yükseltti. oh oldu size siz firsatcilik yaparsanız devlette böyle yapar. fiyatinizi makul tutsaydiniz ayda 10 konut satarsınız şimdi 1 konut satabilir miyim diye düşünün artık. siz bunu hak ettiniz.sene başında 240 bin denenen daire faiz düşünce 350 bine çıkarıldı 6 aydır satacam diye bekliyor kendini uyanık sanan