Konut Satışlarında İstanbul ve Antalya Yabancıların Gözdesi

Eylül ayında yabancılara konut satış verilerinde satış rakamlarının geçen yılın aynı dönemine yükseldiği görüldü. Yaz aylarına göre düşen konut satış rakamlarında tercihler de belli oldu. Türkiye'den konut alan yabancıların en çok tercih ettiği iki il Antalya ve İstanbul oldu.

Konut Satışlarında İstanbul ve Antalya Yabancıların Gözdesi

Pandemi sürecinin etkilerinin konut satış rakamlarına etkileri halen izleniyor. Tarihi fırsatların sunulması sonrası yükselen konut satışları 2019 yılına kıyasla çok önemli oranlarda arttı. Bu artış Eylül ayında belli bir seviyeye gerilerken 2019 yılına göre satışlar halen yüksek oranlarda bulunuyor. 

Konut satışlarında yurt içinde yaşanan bu süreç yabancılara olan satışları da arttırdı. 

YABANCILARIN KONUT TERCİHLERİ İSTANBUL VE ANTALYA

Koronavirüs salgını nedeniyle seyahat yasaklarının uygulanması, uçuşların azalması, seyahat protokollerinin artırılması konut satışlarına doğrudan yansımıştı. Pandeminin ilk döneminde oluşan oranlar bu durumu gözler önüne sererken yaz aylarında başlayan normalleşme dönemi yabancılara konut satışlarında artışa neden oldu. 

1 Temmuz itibariyle başlayan süreç sonrasında yabancıların konut alımları hızlandı. Son olarak ilan edilen Eylül verilerinde de 2019 yılının aynı dönemine göre artış sağlandığı bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde yabancılara satılan konut sayısı, bir önceki yılın eylül ayına göre yüzde 26,1 artarak, 5 bin 269 oldu. Bu satış rakamında en yüksek pay ise İstanbul'da. Yabancılar İstanbul'da Eylül ayında 2 bin 370 konut aldılar. Listenin ikinci sırasında 1018 konut satışıyla Antalya bulunuyor. Ankara ise 347 konut satışıyla listenin 3. sırasında yer alıyor. 

Yabancılara yapılan 5269 konut satışının 3388'inin İstanbul ve Antalya'ya yapılmış olması, yabancılara satılan konutların yüzde 64'ünün bu iki şehirde olduğu gösterdi.

Emlak365.com

Yorumlar (1)
Memur 3 ay önce
Ev fiyatlarında kendi ülkemizde maalesef yabancılarla yarışmak vw ezilmek zorundayız, paramız var ev fiyatlarında yüzde yüz artış oldu ve ev alamıyoruz, bizde döviz altın almak zorunda kaldık. Bekliyoruz. Yanlış ekonomi yönetimleri.