03 Temmuz 2017 Pazartesi 20:41
Konut Sektöründeki Yükseliş Trendi Umutları Yükseltiyor
İnşaat sektörü ekonomideki her gelişmeden doğrudan etkilenen bir sektör olduğundan bu yılın ilk üç ayındaki olumlu havadan pozitif etkilenmiş durumda.

2017 Yılındaki Yatırım Hedefleri Mutlu Ediyor


Hükümet ekonomik büyümeyi daha da hızlandırmak için kamu yatırımında ve inşaat harcamalarında artış hedefi içerisinde. 2017 yılı bütçesi içerisinde kamu yatırımlarının 80 milyar liraya ulaşarak % 25 oranında artması inşaat sektöründeki büyümeyi daha da olumlu etkileyecek gibi görülüyor.

Destekleyici Başka Unsurlar


Elbette inşaat sektörünü destekleyen başka unsurlar da bulunmaktadır. Konut kampanyalarının hız kesmeden devam ediyor olması bunların başında geliyor. Bankaların uyguladığı uzun vadeli konut kredileri, kredi faizlerinin nispeten düşük seviyelerde olması ve KDV indiriminin başlatılması ve seneye de devam edeceği yönünde haberler gelmesi bir diğer olumlu katkılardır. Doğu ve Güneydoğu’da oluşturulacak cazibe merkezleri inşaatları, yatırım teşvikleri kapsamında yapılacak bu inşaatlarda KDV iadesi uygulamasının başlamış olması ve kentsel dönüşüm kapsamındaki yenileme yatırımlarının aynı hızla devam edecek olması da başka destekleyici konular.

Sektör yetkililerinin belirttiğine göre Türkiye altyapı ve üstyapı konularında hamle yılları yaşamaktadır. Bu yıl içerisinde konut sektörüne yapılacak yatırımların aynı hızla ve artarak devam edeceği gelen bilgiler arasında. Bütün gelir guruplarına yönelik özel sektör ve kamu projelerinin bu yıl daha da artacağı sektör içerisinden gelen haberler arasında önemli yer tutuyor. Yeni projelerde artık odak noktası “insan” olarak belirlenmiş durumda. Akıllı kentler kapsamında sektöre yeni bir soluk ve açılım getiren bu projelerdeki konutlar çok daha güvenli ve konforlu ve en önemlisi çevreci özellikler taşıyor. İnsanların hayatını kolaylaştıran bu projelere ilginin çok daha fazla olacağı belirtiyor.

Dolar kurundaki hareketliliğin sektörü olumsuz etkilediği ve bunun da konut fiyatlarına artış olarak yansıdığı bildirilmektedir. Zor bir dönemden geçilip 2017 yılına umutla girilen inşaat sektöründeki büyümenin sürdürülebilir bir atmosfere girmesi en büyük beklentiler arasındaydı ve öyle de oldu. Ekonomideki ve siyasetteki normalleşme bu süreci çok daha hızlandırdı ve inşaat sektörü yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüdü. Devletin sektörün önünü açmak için hayata soktuğu değişiklikler inşaat sektörüne gerçekten çok olumlu bir katkı sağladı. 150 metrekarenin üzerindeki dairelere % 8’lik KDV uygulamasına geçilmesi ve bu uygulamanın 31 Eylül 2017 yılına kadar devam edecek olması sektöre çok olumlu katkı sağladı. Bu KDV indiriminin daha düşük metrekareli evlere de uygulanması halinde sektörün çok daha fazla canlanmasına ve ekonomiye çok daha fazla katkı sağlanmasına yol açacağı söyleniyor ve inşaat sektörünün devletten beklentileri bu yönde. Ayrıca bu KDV indiriminin geçici değil kalıcı olarak uygulanması da diğer beklentiler arasında.

Konut kredilerindeki faiz oranının bir az daha aşağıya düşürülmesi halinde konut sektörü çok daha rahat nefes alacak ve sektördeki canlılık çok daha fazla artacak.

Geçen Yıldan Çok Daha İyi Olacak


2017 yılının gayrimenkul sektörü açısından 2016 yılına göre çok daha iyi olacağı sektör yetkililerinden alınan bilgiler arasında. Sektörün hükümete duyduğu güven artmış durumda ve bundan dolayı özel sektör temsilcilerinin yatırımları bu yıl geçen yıla oranla çok daha fazla olacak. Geçen yıl konut alımı konusunda tedirgin ve çekingen olan insanların bu yıl çok daha rahat ve güvenle konut alımına yöneleceği beklenmektedir ve alıcının bu yıl harekete geçmesi için tüm iyileştirmeler yapılmış durumdadır. Gerek devletin yaptığı iyileştirmeler ve gerekse bankaların uyguladığı uzun vadeli kampanyalar konut almak için uygun bir zamanda olunduğunun göstergesi durumundadır.

Konut fiyatlarında bir düşüş beklenmese de düzenlenen kampanyalar, KDV indirimi, tapu harçlarında indirim ve damga vergisinin artık alınmaması gibi yenilikler konut alımlarını kolaylaştıracağa benziyor. Ve beklenen konut satışı hedefinin yıl sonu gelmeden yakalanacağı da gelen bilgiler arasında.
Son Güncelleme: 03.07.2017 20:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.