Konut Üretimine Büyük Darbe! 4 Bin 607 İnşaat Şirketi Kepenk İndirdi, Ev Fiyatları Ne Olur 2021?

Ekonomide yaşanan dalgalanmadan en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü ne yazık ki 2020 yılında da büyük bir kayıp yaşadı. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren 4 bin 607 şirket kapandı.

Ekonomide yaşanan dalgalanmadan en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü ne yazık ki 2020 yılında da büyük bir kayıp yaşadı. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren 4 bin 607 şirket kapandı.

Ekonomide yaşanan türbülans ne yazık ki inşaat sektöründe sert depremler yaşanmasına neden oluyor. 2020 yılında pandemi nedeniyle yaşanan olumsuzluklardan etkilenen inşaat sektöründe 4 bin 607 inşaat şirketi kepenk kapatmak zorunda kaldı. 

SON 10 SENEDE 65 BİNDEN FAZLA FİRMA KAPANDI! 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB tarafından açıklanan veriler üzerinden Sözcü Gazetesi tarafından derlenen bilgilere göre inşaat sektöründe kan kaybı devam ediyor. Yaşanan büyük kayıpta ekonomide yaşanan dalgalanma gösterilirken sektörde bazı şirketlerin büyüyerek güçlendiği, küçük şirketlerin ise ayakta kalmakta zorlandığı, ticari hayatta yaşanan yavaşlamanın küçük ve orta ölçekli işletmeleri kapanmaya ittiği belirtildi. 

2020 yılında açıklanan son verilere göre konut ve diğer binaların inşaatında faaliyet gösteren kapatılan firmalardan 3 bin 155 tanesi şahıs firması olarak hizmet verirken geriye kalan bin 267 tanesi Limited Şirketi statüsünde ve 235 tanesi de Anonim Şirketi statüsünde inşaat sektöründe faaliyet gösteriyordu.

Son 10 senede kapanan inşaat şirketi sayısı ise yaşanan dalgalanmalar ile 65 bin rakamını aştı. Özellikle de faiz oranlarında yaşanan yükseliş dönemlerinde hem konut satışı yapmakta zorlanan hem de giderlerini çevirmek için kredi çekmekte zorlanan işletmeler kapatma kararı alıyorlar. Nakit akışında sıkıntıya giren şirketler mecburen kapatma seçeneğine yöneliyorlar. 

KAPATILAN İNŞAAT ŞİRKETİ SAYISI KONUT ÜRETİMİ VE EV SATIŞ FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK, 2021 YILINDA KONUT FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ?

Yükselen konut kredisi faiz oranları sonrasında konut sektöründe yine keskin bir talep daralması yaşanırken buna rağmen konut fiyatlarında indirim yapılmıyor. Konut sektöründe açıklanan verilere göre kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş etkisi ile beraber Ekim ayından bu yana konut satış rakamalrı giderek düşmeye devam ederken buna rağmen konut fiyatlarında yükseliş yaşanmaya devam ediyor. 

Yaşanan yükselişin en önemli nedeni demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere inşaat malzemelerine gelen yüksek zamlar olarak gösterilirken 2020 yılında düzenlenen kredi kampanyası ile konut stokunun büyük oranda tüketilmesi de yeni üretilen konutlarda fiyat artışı yaşanmasını zorunlu kılıyor. Kapatılan inşaat şirketi sayısındaki artık TÜİK tarafından açıklanan inşaat ruhsatı sayısına da yansırken düşen yeni konut üretimi rakamı da arz yönünde azalışa, konut fiyatı yönünde de yükselişe neden olurken pek çok büyük konut üreticisi firma 2021 yılında konut fiyatlarında yüzde 40 oranında yükseliş beklediklerini dile getiriyorlar. 

Emlak365.com


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir