Köyde ev yapmak için imar izni almak şart mı?

Köyde ev yaptırmak isteyenlerin akıllarını kurcalayan en önemli soru imar izni almanın şart olup olmadığıdır. Köyde ev yapmak için imar izni zorunlu mu?
Köyde ev yapmak için imar izni almak şart mı?

Türkiye’de köyü olan vatandaşlar şehirde yaşasalar bile yılın belirli dönemlerinde gidip kalabilecekleri bir köy evi yaptırmak isteyebiliyorlar. Bu da köyde ev yaptırmanın koşullarına dair arayışları hızlandırıyor. Özellikle de belediye alanlarının dışında kalan köylerde ev yaptırmak için imar izninin şart olup olmadığı araştırılıyor.

İMAR İZNİ ŞART MI?

Köy dahi olsa ev yapılacak olan arsanın imar durumunun araştırılması gerekmektedir. İmarı olmayan bir arsa nerede olursa olsun ev yaptırmaya uygun değildir. Ancak köylerde bu süreç biraz farklı bir şekilde işliyor. Bir ev yaptırmak için yapı izni ve ruhsatı alınmalıdır. Belediye alanları içerisinde kalan arsalarda bu işlemler direkt belediyeden yapılabiliyor. Ancak köyde ev yaptırmak için ilçe Özel İdarelerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Köyde bulunan bir arsanın imar durumu hakkında herhangi bir işlem yapılmamışsa imar durumu başvurusu yapılmalıdır. Bu başvuru da belediyelerin Kadastro Müdürlüklerine yapılmalıdır. Başvuru sırasında tapu, çağ örneği belgesi ve dilekçe ibraz edilmelidir.

Köyde ev yapılırken evin yapılacağı alanın nerede bulunduğunun da önemi vardır. Köy yerleşim alanı içinde ve dışında alanlar için iki ayrı uygulama yapılmaktadır. Evin yapılacağı arsanın tapusunda imar varsa ve bu arsa yerleşim alanı dışındaysa yapı izni ve ruhsatı alınarak ev yaptırılabilir. Ancak imarı olmayan bir arsada direkt olarak ev yaptırılırsa o zaman sıkıntı çıkacaktır. Bu tür yapılar kaçak yapı olarak değerlendirilmektedir. Bunun hem cezası vardır hem de inşa edilen ev için yıkım kararı alınması büyük bir olasılıktır. Önce arsanın imar durumu ile alakalı başvuru yapılarak bu başvurunun gerektirdiği işlemlerin tamamlanması beklenmelidir.