Küresel Piyasada Konut Fiyatları En Çok Türkiye'de Yükseldi!

Dünyanın en büyük küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank tarafından açıklanan verilere göre konut fiyatları en çok Türkiye'de yükseldi.

Küresel Piyasada Konut Fiyatları En Çok Türkiye'de Yükseldi!

Dünyanın en büyük küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank tarafından açıklanan verilere göre konut fiyatları en çok Türkiye'de yükseldi. Türkiye'de konut fiyatlarına ne kadar zam geldi, konut fiyatları ne kadar yükseldi?

Emlak365.com / Dünyada konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülke Türkiye oldu. Pandemi döneminde verilen ucuz kredi desteği ile şahlanan konut satışı rakamları 2020 yılında tüm zamanların rekorunu kırmaya hazırlanırken konut fiyatlarında da yükseliş sürdü. Knight Frank tarafından açıklanan üçüncü çeyrek verilerine göre konut fiyatları yakalamış olduğu yüzde 27,3 oranındaki ivme ile dünya genelinde en fazla artışı Türkiye'de gösterdi. KONUT FİYATLARINA GELEN ZAM YÜZDE 27 SEVİYESİNİ AŞTI! Özellikle de pandemi döneminde verilen ucuz kredi desteği ile büyük bir sıçrama yaşayan konut satış rakamları artan talep ile beraber konut fiyatlarını da yukarı yönlü itti. Eylül 2019 tarihinden Eylül 2020 tarihine kadar açıklanan endeks verilerine göre konut fiyatları yüzde 20 oranında yükseliş gösterdi. 

Açıklanan satış rakamlarını değerlendiren Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik "Kinght Frank'in tablosunu da böyle okumak faydalı olur. Gelişmekte olan ülkelerde emlak daha hızlı değerlenir ancak gelişmiş ülkelerde bile emlak en önemli ve talep gören yatırım aracı. Kira çarpanı İngiltere'de 36 yıl, Türkiye'de 21 yıl. Fırsat ve yatırım değeri daha da yüksek. Tüm zamanlar için gayrimenkulün net ve yüksek bir getiri sağladığı bir gerçek" diyerek konuta yatırım yapanların kazandığını dile getirdi. Yabancıların gayrimenkul taleplerinde de pandemi sonrası artış devam ederken ne yazık ki konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselişin ardından ne yazık ki konuta olan talepte daralma yaşanmıştı. Yaşanan bu daralmaya rağmen 2020 yılında toplan konut satış rakamlarının tüm zamanların rekorunu kırması bekleniyor. 

Yorumlar (0)