Kuşadası Belediyesinde Emlak Beyanname İşlemleri Dijital Ortamda Yapılacak

Kuşadası'nda gayrimenkul sahibi olan vatandaşlar tarafından yeni bir imkan tanıyan uygulamanın devreye sokulduğu bildirildi. Bu uygulamaya göre emlak beyan değerleri için mülk sahiplerinin ekstra bir işlem yapmasına gerek kalmayacak.

Kuşadası Belediyesinde Emlak Beyanname İşlemleri Dijital Ortamda Yapılacak
Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası İlçe Tapu Müdürlüğü arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol gereği emlak işlemlerinde vatandaşlara kolaylık sağlanacak. Dijitalleşmenin de önünü açan bu uygulama ile gayrimenkul sahiplerinin zamanlarını harcamalarına da gerek kalmayacak.

TAPU BELEDİYE İŞLEMLERİ DİJİTALE TAŞINIYOR

Yeni uygulamaya dair açıklama yapan Kuşadası belediye Başkanı Ömer Günel, “Zaman her zaman olduğu gibi günümüzde de en kıymetli şeylerin başında geliyor. Biz de bu kapsamda bürokrasiyi azaltmak ve vatandaşlarımızın kurumlar arasında vakit kaybetmelerini önlemek için bir uygulamaya başlıyoruz. Geliştirdiğimiz bu çalışma ile tapu ve belediye hizmetleri vatandaşlarımıza etkin ve hızlı bir şekilde verilecek. Ayrıca dijitalleşmenin de önünü açan bir uygulama oldu.” dedi.

Yeni uygulama hakkında bilgi veren Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Hizmetlerin elektronik ortamda sunulması çağımızın bir gereği haline geldi. Biz de bunun önemini bilerek hem personelimizin iş yükünü azaltmak hem de vatandaşımıza kolaylık sağlamak istedik. Bu şekilde tapu işlemlerinde tapu harcına esas olmak üzere talep edilen emlak beyan değerinin gayrimenkul sahiplerince alınıp ibraz edilmesi şartını kaldırıyoruz. Artık bu işlem online olarak yapılabilecek. Hem zaman kaybı hem de iş yoğunluğu ortadan kalkacak.” ifadelerini kullandı.

KURUMLAR ARASI BELGE TAŞIMAK SONA ERİYOR

Emlak beyan değeri ile alakalı yapılan yenilik hakkında bilgi veren Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Vatandaşımız artık kolay bir şekilde işlemini yapabilecek. Kurumlar arasında bu belgeler görülebilecek. Dolayısı ile vatandaşımızın bir kurumdan bir başka kuruma belge taşımasına gerek kalmayacak. Kuşadası İlçe Tapu Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Hizmetlerimizi çağın gereksinimleri doğrultusunda güncellemeye devam edeceğiz. Emlak bilgileri güvenli bir ortamda Tapu Müdürlüğü ile paylaşılacaktır.” şeklinde konuştu.

Öte yandan vatandaşların 29 Mart'tan itibaren bu yeni hizmeti kullanabilecekleri açıklandı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)