Mahkemeden İcradan Satış Emri! Ev Alacak, Satacaklar Dikkat Evinizden Paranızdan Olmayın

Türkiye'de en hareketli olan sektörlerin başında gayrimenkul sektörü geliyor.

Mahkemeden İcradan Satış Emri! Ev Alacak, Satacaklar Dikkat Evinizden Paranızdan Olmayın
Türkiye'de en hareketli olan sektörlerin başında gayrimenkul sektörü geliyor. 2020 yılında pandemi sürecinde dünyada küçülen sektör Türkiye'de hedeflerine çok kolay bir şekilde ulaştı.

Ev alım satımlarının dışında diğer gayrimenkul araçları da Türkiye'de yatırım aracı olarak çek seviliyor. Ancak bu gayrimenkullerin alım satım sürecinde çok dikkatli olmak gerekiyor. Aksi durumdalar ise ciddi mağduriyetler yaşanabiliyor. Gayrimenkul alım satımlarına ilişkin son olay ise İstanbul'da yaşandı.

RAYİÇ BEDELİ DÜŞÜK GÖSTERDİ

Geçmiş dönemlerde daha sık kullanılan ancak son dönemlerde uygulamalar ile önüne geçilen düşük rayiç bedel gösterme, İstanbul'da yaşanan olayda diğer vatandaşlar için örnek oldu. İstanbul Kadıköy'de bulunan evini satmak isteyen bir vatandaş evi emlakçıyla anlaştı. Kadıköy'de bulunan ev için anlaşma sağlandı. Yapılan görüşmeler sonrasında evin 900 bin TL'ye satışı için taraflar el sıkıştı.

Ancak satıcı Tapu ve Kadastro'da evin değerini anlaşılan 900 bin TL yerine 360 bin TL olarak gösterdi. Ayrıca satış işlemi banka aracılığıyla değil paranın elden teslimi ile gerçekleştirildi. Para sayma makinesinden geçirilen 887 bin lira muhasebeci M. Ç.’ye teslim edildi. Taraflar arasındaki devir işlemi 24 Haziran 2015 günü tamamlandı. Ancak süreç burada sona ermedi ve alıcının evine bir süre sonra mahkeme kağıdı geldi.

ALICIYA DAVA AÇILDI

Evin satışını yapan ve Konya'da yaşayan kişiye ait olan mobilya mağazası adına çekilen kredi bulunuyordu. Bununla birlikte evin satışını yapan kişinin bu kredi dışında 70 kadar farklı icra takip dosyası bulunuyordu. Kredi alacağı bulunan banka, evin satışını yapan kişiden alacaklarını tahsil edemeyince kişiye ait olan tüm gayrimenkuller ile birlikte yakın zaman önce devrini yaptığı tüm tapu kayıtlarını çıkardı. Bu araştırma sonunda ise Kadıköy'de satışı yapılan gayrimenkule ulaştı. Yürütülen bu sürecin ardından banka evin satışının iptali için dava açtı.

GERÇEK DIŞI SATIŞ

Banka avukatı dava dilekçesinde, anılan devrin mal kaçırma amaçlı olduğunu öne sürdü. Açılan dava ise kısa süre önce karara bağlantı. Konya 4. Asliye Hukuk Mahkemesi bankanın talebi reddeti. Ancak istinaf mahkemesi, yerel mahkemenin kararını bozdu ve bankanın talebini haklı buldu. Alınan karar kapsamında evin banka tarafından icra yolu ile satışına karar verildi.
Yorumlar (0)