Maketten Konut Satan 44 Firmaya 24 Milyon Liralık Rekor Ceza!

Ticaret Bakanlığı maketten konut satışı yapan şirketler için yapmış olduğu denetimlerin ardından para cezası yağdırdı. 44 firmayı denetleyen Bakanlık kurallara uyulmaması nedeni ile 23 milyon 930 bin liralık ceza kesti.

Maketten Konut Satan 44 Firmaya 24 Milyon Liralık Rekor Ceza!
Türkiye'de pek çok mağduriyetin yaşanmasına neden olan ve dolandırıcıların sık sık başvuruda bulunduğu bir yöntem haline gelmesi üzerine Ticaret Bakanlığı maketten konut satışı konusunda yeni bir düzenlemeye gitmişti.

Vatandaşların mağdur olmaması için gerekli yasal düzenlemeler yapılırken bu kapsamda maketten konut satışı yapan şirketler de son derece ağır koşullar altında denetim altına alınmıştı.

DENETİMDEN GEÇEMEYEN 44 ŞİRKETE 23.9 MİLYON LİRALIK PARA CEZASI KESİLDİ! 

Konu hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisinde özel bir sunum gerçekleştiren Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal "2020'de 44 şirket denetlendi ve ön ödemeli konut satan bu şirketlere 23.9 milyon lira para cezası uygulandı. Yine, Esenyurt ve Tuzla özelinde ise 20 şirket denetlendi, 112.3 milyon lira ceza kesildi" diyerek denetimlerin tüm hızı ile devam ettiğini söyledi.

Denetimler hakkında daha detaylı bilgilendirmede bulunan Erdal 2015 ve 2020 yılları arasında 19 şirkete kesilen para cezası miktarını ise 31 milyon liralık para cezası kesildiğini dile getirdi.

MAKETTEN KONUT SATIŞI NE DEMEK?

Henüz tamamlanmayan konut projeleri üzerinden yapılan satışlara maketten konut satışı adı verilmektedir. Bu projelerde tanıtım amacı ile hazırlanan maketler üzerinden satış yapıldığı için bu satışlara maketten satış adı verilmektedir. İnşaat sektöründe bir dönem maketten konut satışları son derece hızlanmış ve ne yazık ki istismar konusu haline getirilmişti. Dolandırıcılık olaylarının patlak vermesi üzerine pek çok yasal düzenleme getirilerek denetimler sıkılaştırılmıştı.
Yorumlar (0)