Maliyeti 75 Milyar Olarak Belirlenen Kanal İstanbul Projesi İçin Mevzuat Çalışmaları Tamamlandı! YİD Modeli İle Hayata Geçirilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında uzun süredir üzerinde çalışılan ortak mevzuat çalışması tamamlandı. Tamamlanan çalışmaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından muhteşem olarak anılan proje Yap İşlet Devret YİD modeli ile yapılacak. Detaylar haberimizde...

Maliyeti 75 Milyar Olarak Belirlenen Kanal İstanbul Projesi İçin Mevzuat Çalışmaları Tamamlandı! YİD Modeli İle Hayata Geçirilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "en büyük hayalim" denilerek tanıtımı yapılan Kanal İstanbul projesi için kritik bir eşik daha aşıldı. 

Kanal İstanbul projesinin yasal mevzuatı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında yürütülen ortak çalışmalar sonucunda nihayet tamamlandı. 

75 MİLYARA MALOLACAK KANAL İSTANBUL PROJESİ YAP İŞLET DEVRET (YİD) MODELİ İLE YAPILACAK!

Kanal İstanbul projesinin maliyeti 75 milyar lira olarak belirlenirken projede iki bakanlık arasında sürdürülen çalışmalar tamamlandı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Çalışma ve Çevre Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından sürdürülen titiz çalışma sonrası mevzuat çalışmaları sona erdi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Kanal İstanbul projesi ile yatay mimari uygulaması esas alınarak,  çevre dostu, kadim değerlerini koruyan ve afet riskini bertaraf eden sağlıklı ve güvenli yaşam alanı oluşturmak suretiyle İstanbul’un uluslararası metropoller arasında bir ‘Dünya Markası’ olması hedeflenmiştir” ifadelerine yer verilirken 2020 yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu ile çalışmaların hazır olduğu vurgulandı. 

KANAL İSTANBUL PROJESİ 10 YILDA 182 MİLYAR LİRALIK GELİR SAĞLAYACAK! 

Açıklanan rakamlara göre Kanal İstanbul projesi 75 milyara malolurken proje 10 senede 182 milyar liralık gelir sağlayacak. 

Kanal İstanbul projesinin yapımını üstlenen firma inşaat süresi boyunca her türlü vergi desteği ve muafiyet hakkından yararlanacak. Kanal İstanbul projesi içerisinde yer alan orman alanları için ise orman vasfı kaldırılarak inşaat hızlandırılacak. 

Emlak365.com